Zdrowie

Nie daj się grypie!

W ostatnich tygodniach epidemiolodzy notują gwałtowny wzrost zachorowań na grypę w naszym regionie. Ta zakaźna choroba może być bardzo groźna, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na profilaktykę.

Przed kilkoma dniami nieco paniki w Jaworznie wywołała informacja o tym, że kilkoro dzieci zaraziło się wirusem AH1N1, czyli tzw. świńska grypą. Na szczęście wszyscy zarażeni dobrze poradzili sobie z chorobą. Lekarze uspokajają, że wspomniana już odmiana wirusa po kilku latach mutacji stała się zwykłą grypą sezonową i zwykle przebiega w miarę łagodnie. – Klasyczna grypa zwykle przebiega w sposób łagodny, ale może być groźna. Dlatego nie należy lekceważyć grypy – ostrzega doktor Wiesław Więckowski z jaworznickiego szpitala. Często większym problemem od samej grypy są powikłania po nie do końca wyleczonej chorobie. Ostatnio w Bielsku-Białej zmarło trzech pacjentów chorych na grypę, ale przyczyną nie był właśnie sam wirus, lecz ogólne osłabienie organizmu i powikłania pogrypowe. Ze względów bezpieczeństwa także placówki służby zdrowia a szczególnie szpitale ograniczają liczbę odwiedzin. – Grypa jest groźna szczególnie dla ludzi przewlekle chorych, dlatego zamykamy szpitale dla odwiedzających – mówi doktor Więckowski.

Tylko w ostatnim tygodniu stycznia na terenie województwa śląskiego stwierdzono 23072 przypadki grypy, czyli niemal o 3 000 więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach ostrzega, że szczyt zachorowań może być dopiero przed nami. Zwykle najwięcej przypadków grypy notuje się bowiem na przełomie lutego i marca.

Grypa rozprzestrzenia się bardzo łatwo, a jej wirus przenosi się głównie drogą kropelkową i jest rozsiewany podczas kichania i kaszlu. Czasami grypa bywa mylona z innymi chorobami układu oddechowego, chociaż ma dość charakterystyczne objawy. Wysoka temperatura powyżej 38ºC, kaszel, ból mięśni i głowy, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, bóle kostno-mięśniowe – to wszystko może wskazywać na zarażenie wirusem grypy. Choroba ma różny i indywidualny przebieg, a zlekceważona może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak chociażby zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego czy nawet powikłań ze strony układu nerwowego.

– Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi – przypomina Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Oprócz szczepień w profilaktyce grypy bardzo ważna jest też higiena. W czasie kaszlu lub kichania koniecznie powinno się zakrywać nos i usta jednorazową chusteczką. Często należy myć ręce z użyciem wody i mydła. A także unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż wirusy i bakterie często przenoszą się w momencie kontaktu dłoni ze skażonymi powierzchniami. W miarę możliwości także powinno się unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne, a w przypadku zauważenia u siebie takich objawów, bezzwłocznie udać się do lekarza. W okresie nasilenia infekcji grypowych lepiej omijać większe zbiorowiska ludności. Warto rozważyć też korzystanie z jednorazowych maseczek, które można nabyć praktycznie we wszystkich aptekach i sklepach medycznych.

O ile ze zwykłego przeziębienia można wyleczyć się samemu, to już grypa zdecydowanie wymaga wizyty u lekarza. Wirusa grypy nie zwalczają oczywiście antybiotyki ani leki dostępne w aptece bez recepty. Skuteczne są tylko leki antywirusowe, które po badaniu przepisuje lekarz. Takie medykamenty powinny być podane jak najszybciej, najlepiej w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów i po zdiagnozowaniu grypy. Dzięki temu można uniknąć groźniejszych powikłań. Zachorowanie na grypę nie jest absolutnie powodem do paniki. To jaki przebieg będzie miała choroba, zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego warto słuchać zaleceń lekarzy i stosować na co dzień podstawową profilaktykę.

Najnowsze

To Top