Z miasta

Nowa Słoneczna coraz bliżej

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego stało się symbolem tego, jak powinno się tworzyć nowe mieszkania. Powoli do końca zbliżają się prace przy jednym ze sztandarowych projektów spółki – wieżowcu Słoneczna na Podwalu.

Liczący sobie osiem pięter efektowny wieżowiec mieszkalno-usługowy Słoneczna wyrósł w samym sercu osiedla Podwale i zapewne wkrótce stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów całej dzielnicy. Budowla powstaje w miejscu istniejącego od przełomu lat 60. i 70. minionego wieku pawilonu handlowego, który po przemianach gospodarczych w ostatnich 20 latach wyraźnie podupadł i stracił swój pierwotny blask. Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które przejęło budynek w 2009 roku od samego początku starało się poprawiać jego kiepski już stan techniczny. Wreszcie zapadła decyzja o konieczności rewitalizacji. Zarząd JTBS zdecydował o rozbudowie istniejącego obiektu i wzbogaceniu go o część mieszkalną przy pozostawieniu zmodyfikowanej części handlowo-usługowej. W 2017 roku ruszyła przebudowa a generalnym wykonawcą prac została jaworznicka firma budowlana Riser.

Początki przebudowy były trudne – grunt na tym terenie okazało się bowiem wyjątkowo zdradliwy. Dopiero po wykonaniu dodatkowych badań geologicznych i odpowiednim zabezpieczeniu podłoża prace ruszyły pełną parą a wieżowiec dosłownie wystrzelił w powietrze, zmieniając już na stałe oblicze osiedla Podwale.

W ostatnich dniach mieliśmy okazję zajrzeć do środka całej konstrukcji. Śmiało można powiedzieć, że na placu budowy robota wre niczym w ulu, a cały wieżowiec coraz bardziej zaczyna przypominać ten z efektownych wizualizacji. Na zewnątrz ekipa pracuje m.in. nad elewacją, natomiast w środku trwają już intensywne prace wykończeniowe, na ścianach i podłogach pojawiają się płytki, a poszczególne lokale zyskują drzwi wejściowe. Szerokie korytarze, przestronne i jasne mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń i nowoczesne materiały wykorzystane przy budowie składają się na interesującą całość, która powinna jak najlepiej służyć przyszłym lokatorom.

W sumie na mieszkańców czeka 49 mieszkań na wynajem o różnych rozmiarach i rozkładzie pomieszczeń. Najmniejszy lokal liczy sobie 30,53 m2, największe zaś nawet 69,11 m2 – każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że każde mieszkanie ma dodatkowo przynależną komórkę lokatorską na pierwszym piętrze. Zainteresowanie lokalami w nowym wieżowcu przerosło zresztą wszelkie oczekiwania. Jeżeli bylibyście zainteresowani zamieszkaniem w wieżowcu Słoneczna, to niestety mamy dla Was złą wiadomość. Jak informuje Jaworznickie TBS, wszystkie lokale znalazły potencjalnych przyszłych lokatorów – tworzone są już tylko listy rezerwowych.

Warto tutaj dodać, że JTBS skupiło się nie tylko na samym budynku, ale też postanowiło zadbać o całą okolicę, tak by Podwale znów odżyło. W ramach wykonywanych prac powstają nowe miejsca parkingowe – zarówno dla lokatorów wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Na miejscu powstanie także plac zabaw, którego zdecydowanie w tej części dzielnicy brakuje a także strefa dla seniorów z siłownią „pod chmurką”.

Prace przy budowie wieżowca potrwają jeszcze najprawdopodobniej około dwa miesiące. To oznacza, że po dokonaniu niezbędnych odbiorów, pierwsi mieszkańcy będą mogli odebrać klucze do swoich nowych lokali już w drugiej połowie roku.

Wieżowiec Słoneczna przy Glinianej 12 liczy sobie dziewięć kondygnacji. Powierzchnia całkowita budynku sięga ponad 9 tys. m.kw., zaś użytkowa ponad 5 tys. m.kw.. Projektantami obiektu są architekci z pracowni Biura Projektów i Realizacji Inwestycji archAZ, a firma budowlana Riser z Jaworzna jest jego generalnym wykonawcą.

Najnowsze

To Top