Z miasta

Zostaw 1% podatku w Jaworznie!

Początek roku to tradycyjnie czas rozliczania się z fiskusem. Przy składaniu deklaracji podatkowej warto pamiętać o przekazaniu 1% podatku dla potrzebujących i wesprzeć jedną z jaworznickich organizacji pozarządowych.

Polacy już na dobre przyzwyczaili się do wspierania organizacji pożytku publicznego (OPP) za pomocą 1% podatku. W ostatnich latach coraz większe kwoty trafiają na konta OPP, dzięki czemu te mogą realizować swoją działalność. Jak informuje Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku padł prawdziwy rekord. Podatnicy przekazali na konta organizacji pozarządowych aż 761 milionów złotych. W sumie 14,1 miliona płatników zdecydowało się przekazać 1% podatku, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do 2017 roku, kiedy to taką decyzję podjęło 13,6 miliona osób. Także w naszym regionie mieszkańcy wykazali się duża aktywnością. – Możemy mówić o rekordowej kwocie przekazanej organizacjom pożytku publicznego przez mieszkańców województwa śląskiego – wyjaśnia Michał Kasprzak z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. – Podatnicy przekazali im w tym roku 92,4 mln zł, a rok wcześniej – 81,3 mln zł – dodaje. Duża w tym rola rosnącej świadomości obywatelskiej polaków a także akcji przygotowywanych przez poszczególne organizacje.

Jaworznianie pomagają

Mieszkańcy Jaworzna bardzo chętnie wspierają organizacje pożytku publicznego. Już od kilku lat regularnie ponad 60% osób rozliczających podatki w mieście wspiera OPP, a z roku na rok ta liczba stale wzrasta. – Przekazanie 1 % podatku to bardzo prosta forma wsparcia organizacji pożytku publicznego – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Statystyki pokazują, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na taki właśnie krok. Ja sam czynię to od kilku lat. Mam nadzieję, że i w tym roku wielu mieszkańców postanowi wesprzeć w ten sposób organizacje działające na terenie naszego miasta – zachęca prezydent. Na chwilę obecną na terenie Jaworzna zarejestrowanych jest 20 organizacji mających status OPP. Zajmują się one bardzo różnymi sprawami, ważnymi dla mieszkańców. Począwszy od opieki nad chorymi i starszymi, przez wsparcie dla bezdomnych, edukację i szkolenie najmłodszych po pomoc zwierzętom. Dla wielu organizacji środki z 1% umożliwiają funkcjonowanie i są ważną pozycją w ich budżetach. – Dziękujemy za dotychczasową Waszą pomoc. Jest ona bardzo istotna dla naszego rozwoju dlatego prosimy o przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia Betlejem, byśmy nadal mogli pomagać osobom bezdomnym – zachęcają przedstawiciele jaworznickiego Betlejem, które od wielu lat działa właśnie m.in. dzięki środkom przekazanym przez podatników. Dla osób rozliczających się z podatku zwykle są to niewielkie kwoty, które na dodatek istnieją tylko na papierze, natomiast dla potrzebujących często jest to kluczowe wsparcie.

Organizacje Pożytku Publicznego z Jaworzna z największym wsparciem w 2018 roku:

Nazwa Organizacji Pożytku PublicznegoKwota otrzymana z 1% w 2018 roku
Stowarzyszenie Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta349 947,60 zł
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych72 117,80 zł
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”55 477,00 zł
Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”43 438,60 zł
Stowarzyszenie „Betlejem”41 589,50 zł
„Koty z Kociej”29 818,30 zł
Stowarzyszenie Rodzin na Rzecz Dzieci "Sprawnych Inaczej"28 438,80 zł
Og?lnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych im. Adama Jany19 974,97 zł
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Jaworznie19 566,60 zł

W ubiegłym roku Polacy przekazywali średnio ok. 54 zł od osoby, co w sumie potem składało się często na dość pokaźne kwoty. W skali kraju niekwestionowanym liderem okazała się Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, na której konta trafiło ponad 166 milionów złotych. Oczywiście żadna z jaworznickich organizacji nie zbliżyła się do takiej kwoty, ale i tak wsparcie podatników było dla nich bardzo cenne. W Jaworznie zdecydowanie najwięcej środków trafiło w 2018 roku do Hospicjum Homo-Homini, które zyskało 349 947,60 zł. Nawet w skali kraju to świetny wynik, lokujący jaworznickie hospicjum na 237. miejscu spośród wszystkich krajowych OPP. Dzięki takiej pomocy placówka mogła zapewnić opiekę większej liczbie pacjentów i utrzymać wysoki standard opieki medycznej. Na drugim miejscu z kwotą 72 117,80 zł znalazło się Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, zajmujące się m.in. pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a także wspieraniu działalności placówek oświatowych z terenu miasta. Na kolejnych miejscach znalazły się Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” (55 477 zł), Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej” (43 438,60 zł) oraz pomagające bezdomnym i wykluczonym społecznie Stowarzyszenie „Betlejem” (41 589,50 zł). Jaworznianie zdecydowanie też wspierają zwierzęta – popularna fundacja „Koty z Kociej” otrzymała 29 818,30 zł. – Faktycznie udało się zebrać kwotę 29.818.30 złotych, jednak to nie tylko zasługa jaworznian – zauważa słusznie Katarzyna Pokuta z fundacji „Koty z Kociej”. Okazuje się bowiem, że jaworznickie organizacje cieszą się dużym poparciem także poza granicami miasta. W przypadku tej tylko fundacji, z Urzędu Skarbowego w Jaworznie wpłynęło 18,377,70 zł, cała reszta do środki od sympatyków spoza Jaworzna. „Koty z Kociej” wsparli mieszkańcy niemal 50 miast, często tak oddalonych od Jaworzna jak chociażby Mielec, Szczecin czy Piła, co pokazuje zasięg jej działania. Podobnie zresztą było w większości jaworznickich OPP. Dla każdej z wymienionych organizacji taka pomoc dosłownie była bezcenna i pomogła przetrwać kolejny rok.

Pomoc bez wysiłku

Przekazanie 1% podatku jest banalnie proste i nic nie kosztuje. Wypełniając zeznanie roczne wystarczy znaleźć odpowiednią rubrykę, wpisać numer KRS danej organizacji i kwotę równą 1% naszego podatku. Jeżeli złożyliśmy już PIT-a, ale zapomnieliśmy o przekazaniu 1% możemy złożyć korektę swojego zeznania podatkowego. Musi to nastąpić jednak nie później niż do jednego miesiąca od upływu terminu składania PIT. W tym roku rozliczenie jednego procenta jest jeszcze łatwiejsze, dzięki platformie Twój e-PIT. Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa w całości wypełnia zeznanie podatkowe za podatnika. Jeżeli w rozliczeniu za 2017 rok wpisaliśmy KRS danej organizacji pożytku publicznego, to automatycznie również w tym roku otrzyma ona nasz 1%. Podczas logowania na platformę Twój e-PIT można sprawdzić czy wpisana jest organizacja, którą faktycznie chcemy wesprzeć. Bez problemu można też dokonać zmiany, wpisując inny numer KRS. Emeryci i renciści, którzy są rozliczani przez ZUS, jeżeli chcą wesprzeć organizację OPP, mogą złożyć w formie papierowej w urzędzie skarbowym tzw. PIT–OP, w którym wystarczy wpisać swoje dane oraz KRS organizacji.

Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego z Jaworzna:

Numer KRSNazwa Organizacji Pożytku Publicznego
421193Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Śląski
299353Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział w Jaworznie
132934Fundacja "Energetyka na Rzecz Polski Południowej"
488618Fundacja „Mój Czas dla Seniora” im. Wandy i Józefa
270272Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”
288450Fundacja Rozwoju "Patria"
518301„Jesień na Letniej”
140728Klub Inteligencji Katolickiej
63769Klub Sportowy "Górnik" w Jaworznie
527590„Koty z Kociej”
165877Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych im. Adama Jany
42002Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Jaworznie
68103Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Jaworzno
486210Stowarzyszenie „Betlejem”
51378Stowarzyszenie Fauna
8274Stowarzyszenie Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta
40813Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych
394465Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej Oddział w Jaworznie.
231552Stowarzyszenie "Puls Życia"
21413Stowarzyszenie Rodzin na Rzecz Dzieci "Sprawnych Inaczej"

Numery KRS poszczególnych organizacji najłatwiej znaleźć jest w internecie. Ministerstwo Finansów na swoich stronach dysponuje prostą wyszukiwarką OPP. Poza tym same organizacje publikują informacje o numerach KRS na własnych plakatach, publikacjach czy po prostu stronach internetowych. Wybór jest bardzo duży – w całym kraju zarejestrowanych jest ponad 8000 organizacji pożytku publicznego. Działalność OPP nie jest ukierunkowana na zysk, ich głównym celem jest pomoc innym. Warto też wspomnieć, że funkcjonowanie takich organizacji jest ściśle kontrolowane, a w internecie znaleźć można sprawozdania z ich działalności. Wsparcie w ramach 1% można też przekazać potrzebującym osobom prywatnym – zwykle za pośrednictwem fundacji. Trzeba tutaj pamiętać o dopisaniu w odpowiedniej rubryce PIT-a celu szczegółowego. W samym tylko Jaworznie z takiej pomocy korzysta kilkanaście osób.

Polecamy: Fiskus rozliczy twój podatek

 

Najnowsze

To Top