Z miasta

Jaworznianie uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Także w Jaworznie z tej okazji odbędzie się kilka wydarzeń upamiętniających żołnierzy walczących o wolną ojczyznę.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

W tym roku jaworznickie obchody tego święta odbywać się będą na rynku pod Pomnikiem Niepodległości. 1 marca o godzinie 18:30 w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny odbędzie się uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Około 19:15 pod pomnikiem złożone zostaną kwiaty i będzie można wysłuchać kilku okolicznościowych przemówień.

Oprócz uroczystości pod pomnikiem w Jaworznie zaplanowano jeszcze kilka wydarzeń. 3 marca w Parku Lotników Polskich na Osiedlu Stałym odbędzie się bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Do 27 lutego trwają jeszcze zapisy do udziału w zawodach, pierwsza grupa na trasę wybiegnie równo o godzinie 12:00. 7 marca z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbędzie się spotkanie z dr Anną Mandrelą, która opowie o duchowym wymiarze bohaterstwa rotmistrza Pileckiego. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17:30.

Najnowsze

To Top