Z miasta

Zniszczenia po wichurach

Weekend był wyjątkowo pracowitym czasem dla wszystkich służb. Połamane drzewa i konary, uszkodzone dachy i elewacje budynków, wywrócone wiaty przystankowe – to wszystko skutki silnej wichury, która spowodowała w mieście i całym regionie sporo strat.

Tegoroczna wiosna nadciąga w wyjątkowo dynamiczny sposób. Od soboty do poniedziałku nad krajem przetaczała się ogromna wichura. Jak donoszą służby meteorologiczne momentami prędkość porywów wiatru w naszym regionie przekraczała 100 km/h. Tak silny wiatr spowodował wiele strat i także Jaworzno tym razem wyraźnie ucierpiało.

Jak dotychczas w naszym mieście służby musiały interweniować około 40 razy, ale prace przy usuwaniu skutków wichury cały czas trwają i jeszcze długo mogą być odczuwalne. Strażacy w wielu dzielnicach musieli usuwać powalone drzewa z dróg, tak by przywrócić ruch. Już w sobotę uszkodzony został dach na kościele w Ciężkowicach. Na szczęście konstrukcja wieży kościelnej nie została naruszona a inspektor budowlany w niedzielę warunkowo dopuścił kościół do użytku, ale do naprawy szkód potrzebna będzie specjalistyczna firma.

Powalonych zostało kilka wiat przystankowych – chociażby w samym centrum czy w Szczakowej. Ucierpiała także infrastruktura drogowa – część znaków została wywrócona, wiatr poobracał także sygnalizację świetlną na Osiedlu Stałym i na Borach. Mocno ucierpiała też kładka na Velostradzie – połamane drzewa rozbiły szyby i zniszczyły barierki. Na rynku z kolei zniszczony został zimowy ogródek piwny.

Sporo pracy mieli też energetycy, chociaż w Jaworznie akurat dość szybko poradzili sobie z problemami. Gałęzie uszkodziły linie energetyczne w kilku miejscach, a mieszkańcy wielu okolic byli pozbawieni prądu. Od sobotniego wieczoru Tauron w skali kraju zarejestrował blisko 17 tysięcy zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia, w tym podczas ostatniej nocy ponad 8,5 tysiąca. –W terenie od wczesnych godzin porannych pracuje ponad 1500 energetyków. W poniedziałek o godzinie 10.00 na terenie dystrybucyjnym Taurona wciąż bez zasilania pozostaje ok 140 tysięcy klientów. Najtrudniejsza jest sytuacja w województwach śląskim i małopolskim, gdzie bez zasilania pozostaje jeszcze odpowiednio 53 i 61 tys. odbiorców – informują przedstawiciele Taurona.

W całym kraju w nocy z niedzieli na poniedziałek zanotowano niemal 3000 interwencji strażaków a w terenie działało ponad 18000 przedstawicieli służb. Przez cały weekend strażacy wyjeżdżali na interwencje spowodowane wichurami niemal 6000 razy. Silny wiatr uszkodził około 700 dachów. Wstępny bilans nawałnic mówi o uszkodzeniu co najmniej 676 budynków, ale pewnie będzie jeszcze większy, cały czas bowiem napływają kolejne zgłoszenia. W Jaworznie wszelkie zgłoszenia najlepiej kierować telefonicznie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego po numerem (32) 61 81 890. Dyżurni PCZK na miejsce zdarzenia skierują odpowiednie służby.

Foto: Jaworzno112, OSP w Jaworznie-Jeleniu, Jaworzno PL

Najnowsze

To Top