Z miasta

Miejska aplikacja – uruchomiono interaktywny przewodnik po Jaworznie

Od poniedziałku (25 marca) użytkownicy smartfonów mogą zaopatrzyć się w bezpłatną aplikację miejską „Jaworzno”. Dostępna jest ona zarówno w sklepie Google Play (dla Androida), jak i AppStore (dla iOS). A w aplikacji w formie interaktywnej wszystkie wiadomości przydatne dla mieszkańca oraz turysty w Jaworznie.

Pierwszym w historii smartfonem z dotykowym ekranem była pierwsza generacja iPhone’a, która weszła do użytku w roku 2007. To rozwiązanie stanowiło rewolucję w rozwoju urządzeń mobilnych. Rok później (a w Polsce dwa lata później) pojawił się pierwszy smartfon z otwartym systemem Android (HTC G1). To z kolei był krok milowy w rozpowszechnianiu się smartfonów jako urządzeń dominujących na rynku. Dzisiaj większość użytkowników telefonów komórkowych korzysta właśnie ze smartfonów.

Dostępność smartfonów i możliwość przesyłu dużych pakietów danych w sieciach komórkowych zmieniły nasz pejzaż i sposób w jaki funkcjonujemy. Czy ktoś pamięta jeszcze instytucję kafejki internetowej? Jak często korzystamy obecnie z tradycyjnej mapy lub planu miasta? Czy o imprezach kulturalnych dowiadujemy się z drukowanego informatora kulturalnego?

Wszystkie te informacje pozyskujemy z internetu, najczęściej korzystając ze smartfona. Dotychczas znajdowaliśmy je w postaci rozproszonej. Dotychczas, bo od 25 marca w Jaworznie funkcje pełnego informatora wydarzeń z planerem, przewodnika po mieście, informatora o miejscach i instytucjach pełni miejska aplikacja mobilna „Jaworzno”.

Głównym założeniem aplikacji jest integracja wszystkich rozproszonych danych w jednym miejscu – od rozkładów jazdy PKM Jaworzno (na razie z wykorzystaniem aplikacji „Kiedy przyjedzie”), poprzez interaktywne mapy, a skończywszy na prognozie pogody i planerze wydarzeń kulturalnych. Gdy zaznaczymy imprezę w terminarzu, aplikacja zawczasu przypomni nam o niej, wskaże miejsce wydarzenia i wytyczy drogę.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie w Google Play i AppStore. Wystarczy zainstalować ją na telefonie, a ona poprowadzi przez miasto. Samochodem, rowerem, komunikacją publiczną – miejska aplikacja wskaże optymalną trasę i sposób dotarcia do celu. Zwiedzanie wyjątkowych miejsc w Jaworznie? Rezerwat z drapieżnymi rosiczkami, enklawę zagrożonych wyginięciem chomików europejskich czy spacer po autentycznym dnie oceanu sprzed 230 mln lat (dotknąć stopą powierzchni Ziemi sprzed ery dinozaurów)? Aplikacja doprowadzi do tych wyjątkowych miejsc. Pora coś przekąsić? Miejska aplikacja zaprezentuje lokalną ofertę gastronomiczną i wskaże drogę do wybranej restauracji. Udział w lokalnym evencie – koncercie, wystawie, wydarzeniu kulturalnym, rajdzie rowerowym? Żaden problem, wystarczy włączyć funkcję „Wydarzenia” i sprawdzić co dzieje się aktualnie w mieście. Zaplanowanie wycieczki ułatwi interaktywny przewodnik z kilkunastoma trasami pieszymi i rowerowymi.

Co ważne, to dopiero początek. Jak wskazał przedstawiciel firmy Amistad (która aplikację na zlecenie Jaworzna stworzyła), programiści dysponują niemal nieograniczoną możliwością włączania do aplikacji kolejnych modułów. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Wiemy już, że następnym krokiem będzie zastąpienie map Google’a, własnym – dedykowanym – zestawem mapowym oraz integracja części danych z platformy „PKM Jaworzno”.

– Miejska aplikacja mobilna jest projektem rozwojowym. Z biegiem czasu będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, kierując się w stronę tzw. internetu rzeczy i zwiększenia interaktywności oraz wygody użytkowania – zapowiada Marcin Koziarz, Koordynator ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Urzędzie Miejskim.

Wraz z uruchomieniem aplikacji „Jaworzno” ruszyła też kampania promująca korzystanie z nowego rozwiązania.

– W internecie aplikację i portal Open Data promuje spot oraz cykl artykułów – w dwa dni zanotowaliśmy ponad 1.300 pobrań. Zamówiliśmy również emisję spotu reklamowego przed seansami w sieci „Multikino”, ponadto informacje pojawią w Gazecie Przystankowej, lokalnej prasie oraz na plakatach promujących miejskie imprezy – podkreśla Łukasz Kolarczyk, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przedsiębiorczości i Współpracy Społecznej. – Zależy nam na tym, by zarówno sami mieszkańcy, jak i osoby odwiedzające Jaworzno instalowały aplikację i wraz z nią poznawały nasze miasto i odkrywały jego walory rekreacyjne. Aby mieszkańcy mieli pełen przegląd zbliżających się wydarzeń kulturalnych czy sportowych, mogli dobrać wygodny środek transportu oraz skorzystać z lokalnej oferty gastronomicznej. Te punkty wyświetlą się na interaktywnej mapie. Zachęcam wszystkich jaworznian do korzystania z miejskiej aplikacji.

Najnowsze

To Top