Sport i rekreacja

Zimowy test nowego boiska

W czerwcu na terenie Stadionu Miejskiego hucznie otwarto nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, na które od lat czekały lokalne kluby sportowe. Prawdziwy chrzest bojowy cały obiekt miał przejść zimą, kiedy wiele drużyn poszukuje boisk treningowych odpornych na złe warunki pogodowe. Już teraz można śmiało powiedzieć, że jaworznicki obiekt zdał ten test śpiewająco.

Jaworznickie kluby piłkarskie przez lata podczas zimowych przygotowań do sezonu miały spore problemy. Boiska w Jaworznie nie nadawały się do gry, a zespoły musiały korzystać z obiektów ze sztucznymi nawierzchniami poza miastem. Zwykle jaworznianie rozgrywali zimowe mecze kontrolne w Chełmku, Sosnowcu lub Dąbrowie Górniczej. Łączyło się to z wieloma dodatkowymi problemami i przede wszystkim wysokimi kosztami. Podczas poprzedniej kadencji Rady Miejskiej, dwoje radnych – Nikodem Motyka i Sebastian Pycia wystąpili z inicjatywą utworzenia na terenie Stadionu Miejskiego przy ulicy Krakowskiej kompleksu sportowego z prawdziwego zdarzenia. Jego głównym elementem miało być pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztucznym oświetleniem. Dzięki ich determinacji i wsparciu władz miasta, udało się pozyskać dofinansowanie na budowę obiektu i w czerwcu 2018 roku cały kompleks został udostępniony jaworznianom. – Postawiliśmy na rozwój infrastruktury sportowej i skutecznie ubiegamy się o pieniądze z zewnątrz na ten cel. Każdy z naszych trzech nowych kompleksów powstał z udziałem dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki – mówił podczas otwarcia kompleksu sportowego prezydent Paweł Silbert. – Oddajemy do użytku dzieciom, młodzieży, mieszkańcom Jaworzna piękne, wielofunkcyjne boisko. Teraz liczymy na sukcesy sportowe, które rozsławią nasze miasto i będziemy mogli powiedzieć – to dzięki takim inwestycjom mamy mistrzowskich zawodników – dodawał.

Po kilku miesiącach można już śmiało powiedzieć, że boisko spełnia wszystkie oczekiwania i przyciąga sportowców – zarówno seniorów, jak i dzieci oraz młodzież. – Boisko cieszy się ogromną popularnością. Codziennie odbywają się treningi od godziny 16.00 do późnych godzin wieczornych – potwierdza Dariusz Chrapek, Zastępca Dyrektora ds. Sportu Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Zimą z kompleksu korzystały wszystkie cztery jaworznickie drużyny, które mają swoje zespoły seniorów – Szczakowianka, Victoria 1918, Ciężkowianka i Zgoda. Jak przyznają przedstawiciele klubów, takie rozwiązanie było bardzo wygodne i zdecydowanie ułatwiało przygotowania do rundy. Warto wspomnieć, że zespoły z Jaworzna mogą korzystać z obiektu po zdecydowanie obniżonych stawkach, dzięki czemu ponoszą niższe koszty. Co ciekawe nowoczesne boisko okazało się interesujące także dla zespołów spoza Jaworzna. Pięć klubów z Małopolski zdecydowało się zimą trenować i rozgrywać mecze w Jaworznie. Wśród nich byli głównie przedstawiciele chrzanowskiej A klasy – Fablok Chrzanów, Wolanka Wola Filipowska, Zagórzanka Zagórze, UKS Błyskawica Myślachowice, a do tego dołączył lider B klasy w Chrzanowie – Wisełka Rozkochów. Od stycznia do marca na obiekcie rozegrano aż 27 meczy kontrolnych, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się nowe boisko.

Prawdziwym sprawdzianem dla obiektu miała być zima. Mróz i śnieg są bowiem największym przekleństwem sportowców, a naturalne nawierzchnie o tej porze roku zwykle nie nadają się do użytku. Nowoczesna syntetyczna trawa, w jaką wyposażono obiekt w Jaworznie, w założeniu ma nie zmieniać swoich właściwości pod wpływem niskich temperatur. Wystarczy ją regularnie odśnieżać i pokryć specjalistycznym granulatem. Wyjątkowo obfite w tym roku opady śniegu okazały się dobrym testem dla MCKiS, który na szczęście sprawnie poradził sobie z zadaniem. – Zakup specjalistycznej maszyny do utrzymania boiska ze sztuczną nawierzchnią wraz z osprzętem (w tym z pługiem) sprawiły, że nie występowały większe problemy z dobrym przygotowaniem boiska do odbywających się tu meczy kontrolnych oraz treningów – informuje Dariusz Chrapek.

Drużyny, które korzystały zimą z boiska generalnie były bardzo zadowolone z warunków i przygotowania obiektu. Nie obyło się co prawda bez kilku niedociągnięć, ale trzeba pamiętać, że cały kompleks sportowy nie jest jeszcze skończony i wkrótce czeka go kolejny etap modernizacji. Pewnym problemem dla zawodników i kibiców było spore błoto, przez które trzeba było przebrnąć by dostać się z szatni i parkingów na boisko. Ze względu na duże zainteresowanie obiektem niewystarczająca okazała się… ilość szatni. Po sparingach często zdarzało się, że jedne drużyny musiały czekać, dłużej niż to było planowane, na zwolnienie szatni przez poprzedników, co prowadziło czasami do opóźnień w rozgrywaniu meczy. Wszystkie te problemy powinny zostać rozwiązane po wykonaniu kolejnych zaplanowanych prac. – W planach inwestycyjnych jest wykonanie zaplecza sportowego z szatniami oraz węzłem sanitarnym przy boisku ze sztuczną nawierzchnią, a także ścieżki łączącej boisko z budynkiem głównym stadionu. Rozważana jest także budowa ogrodzenia stadionu od strony ulicy Jana Pawła II – wyjaśnia dyrektor Chrapek.

Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, że inwestycja w pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Porządna sportowa infrastruktura odgrywa ważną rolę w przygotowaniu zawodników i szkoleniu młodzieży, a to w przyszłości powinno przełożyć się na sukcesy. Wiosną dwa kluby z Jaworzna – Szczakowianka i Ciężkowianka – walczyć będą o awans do wyższych lig. Możliwość przygotowywania się do walki we własnym mieście w komfortowych warunkach, być może odbije się pozytywnie na formie piłkarzy i ich ligowych wynikach, czego zresztą wypada obu zespołom życzyć. Sport w Jaworznie staje ostatnio przed nowymi perspektywami i coraz lepsza infrastruktura powinna mieć na to pozytywny wpływ.

Otwarty w czerwcu ubiegłego roku kompleks treningowy to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Pełnowymiarowe boisko piłkarskie o rozmiarach 110 na 66 metrów spełnia wszystkie najnowsze standardy. Podczas treningów można je podzielić na dwa mniejsze, co dodatkowo ułatwiają dodatkowe linie a także łatwe do montażu przenośne bramki na kółkach. Dzięki temu na boisku może równolegle ćwiczyć więcej sportowców. Sztuczna murawa to syntetyczna trawa trzeciej generacji z certyfikatem FIFA 2 Stars. Dzięki zamontowaniu wysokiej klasy oświetlenia strefowego, z obiektu można bez problemów korzystać także po zmroku. Budowa boiska to pierwszy etap inwestycji w cały kompleks sportowy przy Krakowskiej. Pierwszy etap prac kosztował 4 mln zł, z czego miasto wyłożyło 2,5 mln zł. Pozostałe 1,5 mln zł zostało uzyskane w formie dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

Nikodem Motyka, prezes Victorii 1918, pomysłodawca budowy boiska

– Cieszę się, że boisko spełnia swoją funkcję. W okresie zimowym korzystały z niego nie tylko drużyny seniorów klubów z Jaworzna, ale także z innych miast. W tygodniu wszystkie terminy są bardzo oblegane przez kluby szkolące dzieci i młodzież oraz mieszkańców. Uważam, że z powstałych w ostatnim czasie tego typu obiektów, to jedno z najnowocześniejszych boisk w województwie śląskim i małopolskim, z trawą trzeciej generacji i nowoczesnym oświetleniem. Niewątpliwie boisko stanowi konkurencję i jest nowocześniejsze nie tylko od obiektu w Chełmku, ale i wielu innych. Na pewno należy tę inwestycję dokończyć o drugi etap. zgodnie z projektem, który przewiduje modernizację kortów, budowę szatni wraz z sanitariatami, trybun dla kibiców, instalację monitoringu, nagłośnienia oraz budowę drogi, aby dojście do boiska było komfortowe. Dokończenie tej inwestycji kompleksowo z pewnością sprawi, że będzie ono jeszcze lepiej wykorzystywane. Po zakończeniu całej inwestycji, imprezy sportowe, które mogłyby się na obiekcie odbywać będą doskonałą promocją Jaworzna.

Najnowsze

To Top