Sport i rekreacja

Tour de Pologne znów w Jaworznie!

Największy wyścig kolarski Tour de Pologne znów zawita do Jaworzna! W czwartek w Warszawie została zaprezentowana trasa 76. edycji wyścigu.

1060 km, siedem etapów, od płaskich przez pagórkowate, do tych najtrudniejszych górskich – tak zapowiada się 76. Tour de Pologne, zaliczany do prestiżowego cyklu UCI World Tour nazywanego często kolarską Ligą Mistrzów. Do Jaworzna wyścig zawita 6 sierpnia. – Tour de Pologne jest najlepszym ambasadorem Polski na świecie – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny imprezy. – Na żywo na trasie ubiegłoroczną edycję obejrzało trzy i pół miliona ludzi – dodał. Tour cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w naszym kraju – cała impreza transmitowana jest do 119 krajów świata w 20 wersjach językowych.

Tegoroczna edycja odbywać się będzie w setną rocznicę powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w dniach od 3 do 9 sierpnia. Pierwszy etap ruszy 3 sierpnia w Krakowie, a zwycięzcę poznamy 9 sierpnia po niezwykle trudnym etapie w Bukowinie Tatrzańskiej.

Do Jaworzna kolarze dotrą 6 sierpnia i stąd ruszą na trasę IV etapu z metą w Kocierzy w Beskidach. Etap czwarty odbędzie się pod hasłem stulecia powstań śląskich. Jest to najdłuższy z wszystkich etapów – liczy sobie aż 173 km. Na tym etapie wyścig po raz pierwszy dotrze w góry. Zanim sportowcy dojadą na metę pod hotelem Kocierz, której partnerem jest województwo śląskie, czeka ich morderczy podjazd o nachyleniu około 20%.

– Jaworzno to jedno z miast o największej powierzchni w Polsce. Prężny ośrodek przemysłowy, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów, tworząc nowe autostrady dla rowerów – tak w skrócie zaprezentowane zostało nasze miasto podczas czwartkowej konferencji. Tour de Pologne to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. W ostatnich latach Tour gościł a Jaworznie cztery razy. W 2014 roku kolarze przejechali przez miasto w drodze do Katowic. Dużo więcej emocji towarzyszyło edycjom imprezy z 2015, 2017 i 2018 roku, kiedy to na rynku zlokalizowany był start etapów wyścigu. Warto dodać, że w ubiegłym roku Jaworzno uznane zostało przez organizatorów za najpiękniejsze miasto startowe. Oprócz samego wyścigu w mieście można spodziewać się wielu imprez towarzyszących. – Zapraszamy – czeka nas piękne widowisko – zachęca do kibicowania Czesław Lang.

Tour de Pologne zaliczany do prestiżowego cyklu UCI World Tour to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też świetna okazja do promocji miasta, imprezie towarzyszy bowiem ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą a całość transmitowana jest do ponad 100 krajów świata.

Etapy 76. Tour de Pologne:

I etap – 3 sierpnia: Kraków – Kraków (136 km)

II etap – 4 sierpnia: Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)

III etap – 5 sierpnia: Stadion Śląski Chorzów – Zabrze (157 km)

IV etap – 6 sierpnia: Jaworzno – Kocierz – (173 km)

V etap – 7 sierpnia: Kopalnia Soli Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)

VI etap – 8 sierpnia: Zakopane – Zakopane (155 km)

VII etap – 9 sierpnia: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (132,5 km)

Najnowsze

To Top