Bezpieczeństwo

Nie daj się okraść przed świętami

Gorączka przedświątecznych zakupów sprawia, że niestety w tym okresie często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zyskują na tym głównie kieszonkowcy, którzy potrafią wykorzystać nawet najmniejszy moment nieuwagi

Okres przedświąteczny to wzmożony okres aktywności drobnych złodziei, którzy potrafią idealnie wtopić się w tłum i skorzystać z zamieszania podczas zakupów. Szczególnie mocno uważać trzeba w bardzo zatłoczonych miejscach, autobusach, galeriach handlowych czy na przystankach. Funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, zachować szczególną ostrożność. Kieszonkowcy bezwzględnie wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, a chyba nikt nie chciałby stracić portfela tuż przed świętami.

– W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie – radzą specjaliści z Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. – Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy – dodają policjanci.

Korzystając z kart płatniczych pamiętajmy o tym, by nie eksponować numeru PIN w widocznym miejscu – najlepiej mieć go zapamiętanego w głowie. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska. Dobrym pomysłem jest też noszenie kluczy od domu czy mieszkania w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie.

Czujność w zatłoczonych miejscach i ograniczone zaufanie do obcych jest bardzo wskazane. Jeżeli nie damy się zaskoczyć złodziejom, to nasze święta z pewnością będą udane a przygotowania do nich nie przysporzą dodatkowych niepotrzebnych zmartwień.

Najnowsze

To Top