Z miasta

Tężnia w Geosferze nareszcie gotowa!

Najbliższą majówkę, zamiast w sanatorium, śmiało będzie można spędzić w jaworznickiej Geosferze. 27 kwietnia oficjalnie otwarta zostanie jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji – tężnia solankowa.

 

Jeszcze w kwietniu w Jaworznie będzie można pooddychać takim powietrzem, jakie mają najlepsze uzdrowiska. Dzięki inicjatywie mieszkańców, w Geosferze stanęła nowoczesna tężnia solankowa i w ostatni weekend przed majówką zostanie oddana do użytku.

FOTOGALERIA Z OFICJALNEGO OTWARCIA TĘŻNI

Mądre wybory jaworznian

Po raz pierwszy pomysł budowy tężni padł już w 2016 roku. Podczas IV edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego pomysł pani Jadwigi Grzybek spotkał się ze sporym zainteresowaniem, ale ostatecznie głosami mieszkańców przegrał z programem bezpłatnej fizjoterapii dla jaworznian. Autorka projektu, wsparta jeszcze przez panie Marię Królikowską i Teresę Ptak, zdecydowała się po raz kolejny zgłosić swój projekt do następnej edycji JBO. Świetna kampania informacyjna i duże zainteresowanie wokół inicjatywy tym razem przełożyły się już na głosy. Na to zadanie w ramach budżetu ogólnomiejskiego oddano łącznie 2392 głosy spośród 10 101 głosów ważnych.

W czerwcu 2018 roku Miejski Zarząd Dróg i Mostów podpisał umowę z firmą BBI Budownictwo Sp. z o. o. na wykonanie dokumentacji projektowej i budowę tężni. Firma mająca już na swoim koncie podobne projekty przystąpiła do pracy, a jej efekty są już bardzo dobrze widoczne w Geosferze. Obecnie przy tężni trwają już ostatnie prace i lada dzień planowany jest rozruch całego obiektu. Wiele wskazuje na to, że najprawdopodobniej już w majowy długi weekend jaworznianie będą mogli wypróbować instalację, pooddychać powietrzem nasyconym solankowym aerozolem i poczuć się jak w sanatorium.

Jaworznicka tężnia ma kształt graniastosłupa o wysokości 6,5 metra i wymiarach 6 metrów na 15,6 metra. Obok tężni powstała pergola z drewna modrzewiowego w kształcie łuku, na który składa się 12 ram. Całość okryta jest łatami osłaniającymi przed słońcem. Wokół tężni postawiono także nowe ławki i kosze. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych, oczywiście bez żadnych opłat. Koszt zadania wynosi 1 190 026, 40 zł brutto.

Zdrowie dla każdego

W tężniach solankowych kluczowym elementem jest ażurowa ściana wypełniona gęsto upakowanymi gałązkami tarniny. Jaworznicki „monolit” ma powierzchnię około 200 m2. Na szczyt tarninowej ściany wpompowywana będzie woda solankowa (pochodząca z ujęć posiadających odpowiednie atesty i Kartę Wyników Analizy źródła, a zatem uzdrowiskowa), skąd spłynie systemem rynienek równomiernie po gałązkach tarniny. Dzięki takiej konstrukcji na gałązkach krystalizować będzie się sól, a powietrze wokół zostanie nasycone solankowym aerozolem. Tężnia tego typu zwykle najbardziej nasyca powietrze solanką w słoneczne i wietrzne dni. Według ekspertów pół godziny oddychania powietrzem przy tężni zapewnia większą dawkę minerałów, niż cały dzień spędzony na nadmorskiej plaży. Warto dodać, że w solankowym aerozolu oprócz dobroczynnego, szczególnie dla tarczycy jodu, unoszą się także takie minerały jak wapń, brom, magnez, potas czy sód. Taki specyficzny mikroklimat szczególnie korzystny jest w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, wszelkiego rodzaju alergii czy nadciśnienia tętniczego. Oddychanie solankowym powietrzem nawilża i ułatwia odbudowę śluzówek zatok, gardła oraz oskrzeli. Jod rozrzedza śluz oskrzelowy i ułatwia jego usuwanie. Brom działa tonizująco i rozszerza oskrzela. Wapń z kolei jest ważny przy łagodzeniu objawów alergii.

Regularne korzystanie z tężni solankowej pozytywnie wpływa na cały organizm oraz wzmacnia i buduje odporność. Jak przekonują eksperci, najlepszy efekt leczniczy osiąga się podczas inhalacji trwających około pół godziny. Dodatkowo taką kurację warto uzupełnić szybkim marszem lub uprawiając nordic walking, do czego malownicze okolice Geosfery nadają się wręcz idealnie. Wydaje się, że mieszkańcy po raz kolejny bardzo mądrze wybrali projekt w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego, a cała inwestycja przez wiele lat powinna służyć wszystkim odwiedzającym te rejony miasta.

Święto ziemi na Geosferze

Oficjalne otwarcie tężni solankowej połączone zostanie z obchodami Dnia Ziemi i odbędzie się w sobotę 27 kwietnia. Tego dnia na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera będzie działo się wyjątkowo dużo. Oczywiście najwięcej zainteresowania zapewne wzbudzi zaplanowane na godzinę 14:30 otwarcie tężni, to jednak tylko jedna z wielu atrakcji. Już o 14:00 ruszy Gra terenowa „Okiem przyrodnika” skierowana do całych rodzin. W międzyczasie Stowarzyszenie w Kręgu Formy przeprowadzi trening na świeżym powietrzu, a Akademia Pływania zorganizuje zawody łucznicze, podczas których można będzie sprawdzić swoją celność. Swój finał podczas obchodów Dnia Ziemi mieć będzie akcja #jaworznotrashchallenge, dzięki której wiele rejonów naszego miasta zostało wysprzątanych przez ochotników. Bardzo ciekawie zapowiada się też nowy ekologiczny projekt „Społeczna Manufaktura – Jaworzno miastem wolnym od foliówek”, który tego dnia będzie miał swoją inaugurację. Na dzieci czekać będzie świetna zabawa podczas licznych warsztatów przyrodniczych. Rodzice muszą jednak pamiętać, że na wszelkie warsztaty obowiązują zapisy. Poza tym na miejscu nie zabraknie też food trucków, baniek mydlanych, MZNK przygotowuje zabawę w Koło Fortuny, a pragnienie ugasić pomogą specjaliści od wody z jaworznickich wodociągów. Zapowiada się dzień pełen emocji i rozrywki na świeżym powietrzu.

Najnowsze

To Top