Biznes - inwestycje

W Jaworznie zainwestuje nowa firma

Spółka Nestor Springs kupiła jedną z pustych hal po SCC (chińskie centrum handlu hurtowego) w Jeleniu. Planuje zainwestować ponad 16 mln zł na przekształcenie jej w nowoczesną fabrykę elementów do materacy i mebli tapicerowanych. To pierwsza inwestycja w Jaworznie i jedna z pierwszych w naszym województwie, która zostanie wsparta pomocą w ramach rządowego programu Polska Strefa Inwestycji. To także początek współpracy Jaworzna z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Program Polska Strefa Inwestycji zaczął funkcjonować w drugiej połowie ubiegłego roku. Na mocy nowych ustaw, firmy które zdecydują się inwestować w rozwój (np. budowę lub rozbudowę fabryk, rozwinięcie działów innowacji technologicznych, zatrudnienie pracowników) mogą ubiegać się o ulgę w podatku dochodowym.

W przypadku województwa śląskiego pomoc publiczna wynosi do 25% kosztów inwestycji, które można w następnych 10 latach odliczyć od podatku dochodowego. Na dodatkowy „bonus” mogą liczyć małe oraz mikro przedsiębiorstwa (dodatkowe 20%) oraz średnie przedsiębiorstwa (dodatkowe 10%).

W uproszczeniu oznacza to, że małe przedsiębiorstwo, które zainwestuje np. 10 mln zł w zwiększenie zdolności produkcyjnej, będzie mogło odliczyć nawet 4,5 mln zł (45% kosztów kwalifikowanych inwestycji) od należnego podatku dochodowego. Co w praktyce skutkuje całkowitym zwolnieniem z podatku dochodowego na kilka dobrych lat.

Aby ubiegać się o tego typu wsparcie, przedsiębiorstwo musi spełnić kilka, jasno sprecyzowanych warunków. Decyzje o wsparciu na terenie województwa śląskiego wydaje zarządzający Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Właśnie z wsparcia w ramach programu Polska Strefa Inwestycji skorzysta spółka Nestor Springs rozpoczynając nową inwestycję w Jaworznie. Oświęcimska firma zainwestuje nie mniej niż 16 mln zł w naszym mieście, tworząc zupełnie nowy zakład produkcyjny formatek sprężynowych do mebli tapicerowanych i materacy. Spółka już zakupiła nieczynną halę po SCC w Jeleniu wraz z działką o powierzchni 2,7 ha. Zostanie ona wyposażona w linie produkcyjne, park maszynowy oraz zaplecze.

Z nieoficjalnych źródeł udało nam się dowiedzieć, iż przedstawiciele władz Jaworzna prowadzą zaawansowane rozmowy z zarządem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ich celem będzie zarówno polepszenie warunków do rozwoju w naszym mieście dla lokalnych przedsiębiorców, jak i zachęcenie nowych firm (w tym zagranicznych) do zainwestowania w Jaworznie.

Pierwszym efektem rozpoczętej współpracy z KSSE jest zlokalizowanie nowej inwestycji Nestor Springs właśnie w Jaworznie oraz decyzja o wsparciu jej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.

Najnowsze

To Top