Z miasta

Akcja-Renowacja w Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zachęca do włączenia się do akcji renowacji najstarszych i zarazem najcenniejszych zbiorów, jakie ma w swoich zasobach.

Dział Książki Dawnej, znajdujący się w Czytelni Naukowej i Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie obejmuje cenne publikacje sprzed lat. Od 2017 roku jaworzniccy bibliotekarze regularnie realizują projekty, w ramach których rewitalizowane są kolejne publikacje. – Pierwsze dwa zadania dotyczyły odnowienia polskich druków z XIX i XX w. Podejmując te wyzwania, kierowaliśmy się założeniem, że nie można kreować teraźniejszości, ani projektować wizji przyszłości, bez spojrzenia na dorobek kulturalny przodków – mówią bibliotekarze

W darze od czytelników jaworznicka książnica otrzymała sześć cennych publikacji z XVII-XIX w. Najstarszy starodruk „Rok niebieski albo przewodnik do szczęśliwey wiecznośći, Iezvsowi Krolowi Niebieskiemv i Maryi Krolowey Niebieskiey…” powstał w 1697 r. w drukarni I.K.M. Kollegium Societatis Jesu w Kaliszu. Drugi zabytek piśmienny pt. „Odrobiny z stołu królewskiego królowy nieba y ziemi nayświętszey Bogarodzicy panny Maryi, historyą, łaskami y cudami obrazu częstochowskiego na Jasney Górze od S. Łukasza, na cyprysowym stole iey malowanego…” , pochodzi z 1720 lub 1757 r. Kolejne wydawnictwa datowane są na początek XIX i XX wieku.

Podarowane druki są w bardzo złym stanie technicznym i wymagają zaawansowanych prac z zakresu konserwacji papieru oraz skóry. Program renowacji obejmie m.in.: badania specjalistyczne, dezynfekcję obiektów, demontaż książek, konserwację kart i opraw, montaże bloków z oprawami. Ze względu na skalę zniszczeń, a także specyfikę wydawnictw, planowane zabiegi są niezwykle kosztowne.

– Dołożymy wszelkich starań, by zgromadzić niezbędne na ten cel środki. Do tej pory mogliśmy liczyć na pomoc Fundacji KGHM Polska Miedź, ale może się okazać, że ewentualne dalsze wsparcie nie wystarczy na objęcie rewitalizacją wszystkich posiadanych publikacji. Stąd gorący apel do Państwa – nawet najmniejsza wpłata, zasilająca nasze fundusze, będzie wielkim gestem urealniającym realizację tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia. Darowizny pieniężne z dopiskiem „Akcja – renowacja” można wpłacać na nasze konto: PEKAO S.A.: 4212 4013 56 1111 0010 4633 3990 – proszą o pomoc bibliotekarze.

– Jesteśmy przekonani, że obok śladów kształtującej nas historii nie można przejść obojętnie. To one utwierdzają nas w poczuciu, że nie jesteśmy osobnymi bytami, ale społecznością, która ma swoją tradycję, kulturę i korzenie – to bezcenny kapitał, w który warto dalej inwestować. Razem możemy odbudować wspólne dziedzictwo! – dodają.

Najnowsze

To Top