Biznes - inwestycje

Tauron rozważa zmianę strategii. Kopalnie zmienią właścicieli?

fot. Tauron

Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie Tauron będzie chciał sprzedać swoje kopalnie. Dziennikarze agencji Reutera dotarli do informacji, mówiących o planach spółki dotyczących pozbycia się przynoszących straty kopalń węgla. – W sensie obiektywnym nie ma powodów do obaw o miejsca pracy. W ubiegłym roku Tauron Wydobycie przyjął do pracy 200 nowych pracowników – uspokaja Filip Grzegorczyk przez Grupy Tauron.

Tauron obecnie posiada w swoich zasobach trzy zakłady górnicze – w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach. Depesza Agencji Reutera z Polski, oparta na trzech anonimowych źródłach wskazuje, że władze Taurona rozważają pozbycie się swoich kopalń, z wyjątkiem tej znajdującej się w Brzeszczach. Zarówno ZG Sobieski, jak i ZG Janina mogłyby być sprzedane innym państwowym kompaniom górniczym, które są w lepszej sytuacji finansowej. W grę miałyby wchodzić takie spółki jak Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa czy też Węglokoks. – W grupie Tauron, nie było i nie będzie zgody na jakiekolwiek przekształcenia, które by zagrażały istnieniu kopalń. Nie ma żadnych planów po stronie Grupy Tauron, które wiązałyby się z likwidacją zakładów górniczych czy zagrożeniem miejsc pracy – zapowiada prezes Filip Grzegorczyk.

– Przynoszący straty segment wydobywczy zwiększa problemy Taurona i podobnych spółek w związku z cenami prądu elektrycznego – czytamy w depeszy Agencji Reutera. Przedstawiciele spółki na razie nie mówią wprost o sprzedaży, ale przyznają, że planowana jest aktualizacji strategii. Wiceprezes Taurona Marek Wadowski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach mówił, że taka aktualizacja prawdopodobnie zostanie opublikowana jeszcze w II kwartale br., ale żadne wiążące decyzje nie zostały jak dotychczas podjęte. W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. – Tauron ma ważne inwestycje, potrzebuje oddechu, trzeba pewne rzeczy uporządkować. Trzeba, by Tauron się wzmacniał, bo ma przed sobą inwestycje – powiedział.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa zarząd Taurona oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski uspokajali nastroje i zapewniali, że sytuacja całej grupy jest stabilna. Minister potwierdził jednak, że aktywa górnicze spółki w minionym roku przyniosły straty i wymagają kosztownych inwestycji. W 2018 roku wydobycie w ramach spółki Taurona spadło do 5 mln ton z 6,45 mln ton uzyskanego rok wcześniej. Strata na działalności operacyjnej spółki urosła już do ponad miliarda złotych, w porównaniu do 211 mln zł w 2017 roku. Jak podawała ostatnio Agencja Reutera, zysk netto grupy obniżył się do 205 mln zł z 1,38 mld zł w 2017 roku. Tauron spore środki przeznacza na kolejne inwestycje i musi poszukiwać nowych pomysłów. – Na tym etapie to jest bardziej poszukiwanie rozwiązań i źródeł finansowania, niż w tym momencie jakiekolwiek decyzje – wyjaśnia minister Tchórzewski. W podobnym tonie wypowiadał się podczas posiedzenia Komisji prezes Grzegorczyk. – Jeżeli chodzi o ewentualne ruchy kapitałowe, to Zarząd nie odpowiada na spekulacje prasowe. Na dzień dzisiejszy dostępna publicznie strategia grupy Tauron przewiduje taką strukturę grupy kapitałowej, jaka jest. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o aktualizacji strategii grupy Tauron, to spółka będzie o tym raportować w tzw. raporcie bieżącym. Na chwilę obecną tego tematu nie ma – wyjaśniał, odpowiadając na pytania posłów.

Za niższe wydobycie i tym samym problemy całej spółki w dużej mierze odpowiadają kłopoty, z jakimi w 2018 roku borykała się kopalnia Janina. – Kopalnie Tauron Wydobycie są w dużej części wyeksploatowane. Bez pojawienia się efektów realizowanych przez nas inwestycji trudno będzie nam mówić o radykalne poprawie sytuacji – mówi wiceprezes Wadowski. Jak przyznaje – wydobycie na poziomie 5 milionów ton – jest zdecydowanie poniżej progu opłacalności. Stąd też pojawiła się konieczność poszukiwania nowych rozwiązań. Sprawa wydaje się obecnie bardzo dynamiczna i być może już w najbliższych tygodniach można będzie powiedzieć coś więcej na temat tego, co stanie się z kopalniami w Jaworznie i Libiążu.

Zapraszamy do dyskusji: tutaj

Najnowsze

To Top