Z miasta

Dni Godności już za nami. Niepełnosprawni świętowali

We wtorek (14 maja) na jaworznickim rynku zainaugurowane zostały obchody XIX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Po raz kolejny przez kilka dni symbolicznie władzę w mieście sprawowały osoby niepełnosprawne, dla których przygotowano sporo atrakcji.

W tym roku plany organizatorom nieco pokrzyżowała kiepska pogoda, która zdecydowanie przeszkadzała w realizacji terenowych atrakcji. Mimo padającego deszczu we wtorek niepełnosprawni i przedszkolaki z jaworznickich placówek przemaszerowali spod budynku muzeum na rynek. Podczas ceremonii otwarcia tegorocznych Dni Godności pani Maria Materla przytoczyła słowa Antoine de Saint-Exupéry’ego, będące mottem całego wydarzenia: „Zrozumieć innych to takie proste. Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Cytat z Małego Księcia dobrze oddaje prawdę – liczy się bowiem to, co mamy w środku i jakimi ludźmi jesteśmy – niezależnie od tego, czy jesteśmy pełnosprawni, czy też borykamy się z niepełnosprawnością. Często zresztą to osoby niepełnosprawne widzą więcej, bo potrafią patrzeć sercem.

Po przywitaniu gości na scenie pojawiła się Monika Bryl. Zastępca Prezydenta Miasta przekazała symboliczne klucze do miasta Ewie Duszyk – Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 24, która reprezentowała organizatorów. Potem już rozpoczęła się dobra zabawa. Na scenie można było zobaczyć m.in. inscenizację na podstawie Małego Księcia, a także występy artystyczne w wykonaniu dzieci. W tym samym czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się warsztaty plastyczne.

W środę cała impreza przeniosła się na teren Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera. Deszcz niestety wciąż nie odpuszczał, ale piknik rekreacyjny i tak doszedł do skutku. Nie zabrakło wspólnych tańców przy profesjonalnej oprawie muzycznej. Duże zainteresowanie budziły warsztaty przygotowane przez specjalistów. Na miejscu można też było spróbować wojskowej grochówki, a swoje stanowiska przygotowali także strażacy i policjanci. Nie obyło się bez wspólnego malowania, niezłą ciekawostką był też symulator dachowania.

Ostatniego dnia w Geosferze odbyła się konferencja „Zrozumieć innych, to takie proste”, skierowana do rodziców, opiekunów osób niepełnosprawnych, nauczycieli, pracowników socjalnych. Konferencja poświęcona była głównie tematyce rodziny, która doświadcza niepełnosprawności swojego dziecka lub innych jej członków. Omawiano m.in. właściwe postawy rodzicielskie, a także zrozumienie i wsparcie zarówno dla rodzin, jak i samych osób niepełnosprawnych.

XIX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych dobiegły już końca, ale jeszcze do końca miesiąca w Galerii ExLibris w Miejskiej Bibliotece Publicznej oglądać można wystawę prac artystycznych osób niepełnosprawnych w ramach przeglądu: „Zrozumieć innych, to takie proste” oraz artysty Pawła Garncorza „Ogrody wyobraźni” sztuka nieprofesjonalna.

Organizatorem jaworznickich Dni Godności była Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Materla, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Przedszkole Miejskie nr 14. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Najnowsze

To Top