Bezpieczeństwo

Nowe pojazdy dla strażaków

W ubiegłym roku w ręce jaworznickich strażaków trafiły nowy wozy strażackie. Dzięki wsparciu z województwa także w tym roku kolejne pojazdy zasilą jednostki OSP.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, radni wojewódzcy poruszyli wiele spraw istotnych dla mieszkańców naszego regionu. Jednym z procedowanych podczas tej sesji projektów uchwał była kontynuacja pomocy finansowej dla jednostek ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących w naszym regionie. – Wsparcie straży pożarnych to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców. Nowoczesne wyposażenie pozwala bowiem na jeszcze szybką reakcję służb mundurowych w przypadkach zagrożenia życia lub mienia. Rozumiejąc potrzebę modernizacji sprzętu ratowniczego oraz mając na względzie coraz częściej występujące groźne zjawiska atmosferyczne dofinansowaliśmy zakup nowych wozów strażackich. Warto zaznaczyć, że łączny koszt to ponad 30 mln zł. Wkład finansowy wielu podmiotów umożliwił zrealizowanie tego zadania. Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej PSP, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządu Województwa Śląskiego pozwoliły zakupić sprzęt, który z pewnością przyda się podczas usuwania skutków powstałych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof na terenie naszego regionu, a tym samym podniesie poziom bezpieczeństwa w województwie śląskim – przekonuje marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Lokalizacja, ilość wyjazdów, a także sytuacja pożarowa danego regionu zdecydowały o przeznaczeniu większej puli pieniędzy na ochotnicze straże pożarne z województwa śląskiego. W sumie, w ramach tego dofinansowania, do śląskiego zarządu ochotniczych straży pożarnych wpłynęło 79 wniosków. Pieniądze na zakup nowych wozów trafią m.in. do jednostek w Jaworznie, Rybniku, Dąbrowie Górniczej, Mikołowie, Goleszowie, Koziegłowach, Bobrownikach, Herbach, Lędzinach, czy Kobiórze.

W ubiegłym roku w ramach wieloletniego miejskiego planu modernizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na lata 2015-2020 do OSP Jaworzno – Byczyna oraz OSP Dąbrowa Narodowa przekazano dwa fabrycznie nowe średnie samochody ratowniczo – gaśnicze z napędem 4×4 marki Renault. Łączny koszt zakupu obu pojazdów wyniósł 1.571.940 zł (wkład własny Gminy – 771.940 zł, dotacja z Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego – 200.000 zł, dotacja z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego: 600.000 zł). Z kolei do jednostki OSP Osiedle Stałe został przekazany lekki samochód ratowniczo – gaśniczy z napędem 4×2 marki Opel (koszt – 216 234 zł), a OSP Jeleń otrzymał samochód specjalny do przewozu ratowników i sprzętu kwatermistrzowskiego (koszt – 140.000 zł).

W ramach projektu współfinansowanego przez samorząd wojewódzki w ubiegłym roku w całym regionie do OSP trafiło 49 nowych pojazdów. W tym roku ma być jeszcze lepiej i dofinansowanie (na które składają się oprócz Samorządu Województwa Śląskiego – Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji) obejmuje w sumie 53 pojazdy za łączną kwotę ponad 35 mln zł. Pomoc województwa śląskiego to 3 mln zł.

Najnowsze

To Top