Kultura i rozrywka

O sztuce reportażu z Wojciechem Tochmanem

W ostatnich tygodniach w ramach programu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka” bardzo dużo działo się w jaworznickiej książnicy. Uwieńczeniem całego cyklu będzie spotkanie z wybitnym polskim reportażystą – Wojciechem Tochmanem.

Dobry reportaż powinien nie tylko wiernie oddawać rzeczywistość, ale też wywoływać emocje i budzić głęboki wewnętrzny sprzeciw wobec krzywdy, jaka spotyka innych ludzi. Takie w dużej mierze są publikacje Wojciecha Tochmana, który nie boi się podejmować trudnych tematów i pozostaje bezkompromisowy wobec zła.

Tochman debiutował w 1987 roku na łamach młodzieżowego tygodnika „Na Przełaj”. W latach 1990-2004 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 2009 roku założył w Warszawie wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem Instytut Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu oraz angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury i kluboksięgarni „Wrzenie Świata” w Warszawie. Jest autorem takich książek jak „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Eli, Eli” i „Wściekły pies” czy ostatniej „Pianie kogutów, płacz psów”. Dwa razy był finalistą Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus, Laureatem Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International.

Do jaworznickiej biblioteki zawita w ramach cyklu warsztatowego „Reporting-book”, organizowanego w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o godz. 17.00. Wejściówki na to wydarzenie odbierać można w Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Najnowsze

To Top