Z miasta

Brakuje kierowców autobusów

fot. M. Kowal

W ostatnich tygodniach mieszkańcy miasta informowali o tym, że część kursów miejskich autobusów nie dochodziła do skutku. PKM Jaworzno potwierdza, że faktycznie sporadycznie zdarzają się takie sytuacje, a ich przyczyną jest zmiana pokoleniowa wśród kierowców.

Problem niedostatecznej liczby kierowców faktycznie istnieje, nie jest to jednak kwestia dotycząca tylko Jaworzna, ale praktycznie całego kraju. Już w ubiegłym roku media donosiły o brakach wśród kierowców w wielu miastach. Portal Money.pl w lipcu pisał na swoich łamach: – Bitwa o kierowców autobusów. Brakuje ich niemal wszędzie. Sytuacja komunikacji miejskiej w Polsce zaczyna przypominać kataklizm. Kolejne miasta alarmują o brakach kadrowych wśród kierowców i motorniczych. Tylko w Trójmieście i Poznaniu miało brakować po 70 kierowców. Także dużo mniejsze miejscowości borykały się z kadrowymi problemami, a kolejne kursy nie dochodziły do skutku lub nawet były całkowicie likwidowane. Poszczególne przedsiębiorstwa komunikacyjne zaczęły znacznie podnosić płace, oferować kandydatom bezpłatne kursy na kategorię D (które są bardzo kosztowne), a także ściągać kierowców z coraz bardziej egzotycznych krajów. Nawet to jednak nie pomogło, a sytuacja cały czas w wielu miastach jest trudna. Związek Miast Polskich już kilkanaście miesięcy temu szacował, że w całym sektorze transportu publicznego brakuje między 50, a nawet 100 tys. pracowników. Tak dużej luki na da się zapełnić szybko. Przekonały się o tym ostatnio Tychy, gdzie nawet kilkanaście kursów dziennie jest zawieszanych z powodu problemów kadrowych. PKM od dawna już szykował się na problemy i od wielu miesięcy aktywnie prowadzi rekrutację, zachęcając do pracy także kobiety, które coraz częściej siadają za kółkiem autobusów. Dzięki działaniom jaworznickiego przewoźnika sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak w innych miastach, ale jak przyznają przedstawiciele PKM, pojedyncze kursy – szczególnie na mniej obleganych liniach – mogą co jakiś czas wypadać.

– Szanowni Pasażerowie, bardzo przepraszamy za kursy, które nie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dni. Przyczyną jest czasowe zmniejszenie liczby kierowców, spowodowane zmianą pokoleniową. Starsi pracownicy przechodzą na emeryturę, a nowi dopiero wypełniają powstałą lukę – zwraca się do pasażerów Maciej Zaremba, rzecznik PKM Jaworzno. – Przewidując tę zmianę, z wyprzedzeniem zaczęliśmy rekrutację w ogólnopolskich serwisach z ogłoszeniami o pracę i w mediach społecznościowych; kończymy także przygotowywać przetarg, by zapewnić odpowiednią liczbę kierowców rezerwowych. Wprowadziliśmy także możliwość zatrudnienia osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Niestety, brakuje kierowców w całej Polsce, zatem musieliśmy podjąć trudną decyzję o chwilowym ograniczeniu kursów, wybierając zawsze te, których zawieszenie będzie najmniej uciążliwe. Oczywiście to żadne wytłumaczenie, ale zapewniamy, że problem jest przejściowy i robimy wszystko, by natychmiast powrócić do standardów, dzięki którym obdarzacie nas zaufaniem i regularnie korzystacie z naszych przewozów – zapewnia w oświadczeniu wydanym przez PKM. Taka sytuacja oczywiście jest trudna dla pasażerów i jak pokazuje przykład innych miast, trudna do rozwiązania. Na szczęście w Jaworznie liczba wakatów jest stosunkowo nieduża i nowi kierowcy stopniowo uzupełniają kadrę jaworznickiego przewoźnika. Można więc się spodziewać, że wszystkie kursy wykonywane będą zgodnie z planem, a zawieszenia będą zdarzały się tylko sporadycznie.

Zapraszamy do dyskusji: tutaj

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 10-2019

 

Najnowsze

To Top