Kultura i rozrywka

Wojciech Tochman odwiedził bibliotekę

W czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Gościem jaworznickiej książnicy był jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów – Wojciech Tochman.

Wojciech Tochman to postać nietuzinkowa. Reporter, dziennikarz, autor książek, który nie boi się podejmować bardzo trudnych tematów. Przez lata pracował w Gazecie Wyborczej. W 2009 roku założył w Warszawie wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem Instytut Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. Jest wielokrotnie nagradzanym autorem. Dwa razy dotarł do finału Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Jest także laureatem nagrody Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International.

Jego książki i reportaże dotykają niezwykle bolesnych tematów, wobec których nie da się pozostać obojętnym. Kolejne publikacje cieszą się sporym zainteresowaniem, chociaż nie są zwykle łatwe do przetrawienia. Książki Tochmana zasiewają w czytelnikach ziarno niepokoju i zmuszają do refleksji nad współczesnym światem. Tematem, który przewija się regularnie w twórczości autora, jest ludobójstwo, które niestety co jakiś czas powtarza się w zupełnie od siebie oddalonych regionach świata. W swoich wcześniejszych książkach „Jakbyś kamień jadła” oraz „Dzisiaj narysujemy śmierć” autor porusza kwestie masowych mordów, do jakich dochodziło w Bośni czy w Rwandzie. Ostatnio ukazała się jego nowa książka „Pianie kogutów, płacz psów”, która jest swego rodzaju domknięciem tej specyficznej trylogii o ludobójstwie. „Pianie kogutów…” opowiada o tragedii, jaką przeżyła Kambodża podczas rządów reżimu Czerwonych Khmerów. Jest to opowieść nie tylko o samych ludobójstwie, ale też jego skutkach i tym jak zmieniła ludzi, którzy zdołali przetrwać.

Podczas spotkania autorskiego w jaworznickiej bibliotece Wojciech Tochman poruszył wiele ciekawych kwestii. Opowiadał o swoich dziennikarskich początkach i wyjeździe do oblężonego wówczas Sarajewa. Mówił o pracy reportera i tym czego nauczył się od innych wybitnych reportażystów, z którymi miał przyjemność współpracować, na czele z Hanną Krall i Ryszardem Kapuścińskim. Spróbował też odpowiedzieć na pytanie, jak powinno się pisać reportaże i czym charakteryzuje się dobry reportaż. Całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej, luźnej atmosferze. Chociaż poruszane tematy w dużej mierze dotyczyły bardzo poważnych kwestii, to pozwoliły lepiej zrozumieć sens pracy reportażysty i rolę, jaką odgrywa w społeczeństwie. Nie zabrakło też opowieści o bieżącej działalności autora, który jak się okazało, obecnie w Grecji – gdzie od jakiegoś czasu mieszka – angażuje się w pomoc bezdomnym psom. Jak zawsze przy spotkaniu autorskim, na miejscu można też było nabyć kolejne książki autora, zdobyć jego autograf i zamienić kilka słów. Jeżeli przed spotkaniem ktoś jeszcze nie znał twórczości Wojciecha Tochmana, to jego opowieść na pewno przekonał się do sięgnięcia do kolejnych książek.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu warsztatowego „Reporting-book”, organizowanego dzięki projektowi „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najnowsze

To Top