Z miasta

Sobótki znów zapłoną

Tradycja rozpalania sobótkowych ognisk w Jaworznie w ostatnich latach odżyła i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Dzięki stowarzyszeniu Jaworzno Moje Miasto w najbliższy poniedziałek będzie można podziwiać tegoroczne watry.

W tym roku już po raz szósty w mieście zapłoną sobótki, których tradycja sięga jeszcze do czasów przedchrześcijańskich. Najprawdopodobniej zwyczaj ten pochodzi od uroczystości organizowanych ku czci słońca, które czczono powszechnie jako źródło ciepła i światła. Po przyjęciu chrześcijaństwa Kościół starał się zakazać takich rytuałów, te były jednak tak głęboko zakorzenione, że przetrwały praktycznie do dzisiaj. Sobótki w różnych miejscach pali się w innych dniach. W ziemiach jaworznickich zwyczaj ten kultywowany był w Zielone Świątki, w innych rejonach zaś zabawa odbywała się podczas najkrótszej w roku nocy świętojańskiej.

Palenie sobótek było okazją do świetnej zabawy i wzajemnej integracji małych lokalnych społeczności. – Przywrócenie zwyczaju jaworznickich sobótek było elementem budowania miejskiej wspólnoty. Wokół takich dobrych symboli można wytwarzać zaufanie między ludźmi – pisał przed kilkoma tygodniami na naszych łamach w swoim felietonie Tomasz Tosza. I nie sposób odmówić mu tutaj racji. Płonące jaworznickie watry są bowiem tylko pretekstem do wyjścia z domu i spotkania się w większym lub mniejszym gronie w luźnej atmosferze.

W tym roku w Jaworznie watry zapłoną w poniedziałek o 20:00 w siedmiu lokalizacjach:

  • Skałka (Równa Górka),

  • Ciężkowice (Góra Wielkanoc)

  • Byczyna (Biskupia Góra)

  • Bory (Góra Bielany)

  • Jeleń (Celinowa Górka)

  • Łubowiec (dawne boisko)

  • Warpie (Sadowa Góra)

Sama impreza jest niezwykle sympatyczna, a że prognozy pogody zdają się sprzyjać, warto zaplanować sobie poniedziałkowy wieczór i razem ze znajomymi spędzić czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze

To Top