Z miasta

Pamiętają o Grunwaldzie

Bitwa pod Grunwaldem, podczas której wojska Władysława Jagiełły rozprawiły się z Krzyżakami, obrosła wielką legendą i mimo upływu lat jest wciąż dobrze pamiętana. Co roku w Szczakowej hucznie świętuje się jej rocznicę i nie inaczej będzie i tym razem.

W tym roku mija już 609 lat od zwycięstwa wojsk polskich i litewskich na polach pod Grunwaldem. W Szczakowej z tej okazji zapowiada się świetna zabawa. Oficjalne uroczystości tym razem odbywać się będą 7 lipca. Całe wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w kościele parafialnym w Szczakowej. Następnie jej uczestnicy przejdą pod pobliski pomnik, by złożyć kwiaty. Na miejscu podziwiać będzie można pokaz walki średniowiecznej, a także konną paradę. O 17:30 na placu przy Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego rozpocznie się pełen atrakcji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – Festyn Rodzinny w ramach programu Aktywne Dzielnice.

Na festynie nie będzie mogło zabraknąć wątków historycznych i sięgania do średniowiecznych tradycji. Uczestnicy festynu będą mogli m.in. zapoznać się z tańcami i zwyczajami szlacheckimi, obejrzeć pokaz kowalstwa artystycznego, spróbować gry na rogu górskim, a także wziąć udział w walce na worki z sianem czy w konkursie otwierania skrzyni. Na scenie zaprezentują się zespoły śpiewacze, nie zabraknie też poczęstunku, a także warsztatów dla najmłodszych. Na koniec organizatorzy planują zabawę taneczną.

Najnowsze

To Top