Edukacja

Maturzyści poznali wyniki matur

Po kilku tygodniach oczekiwania, maturzyści w całym kraju poznali wyniki egzaminu dojrzałości. W Jaworznie matury pozytywnie zdało 77,07% uczniów.

Matury co roku wzbudzają spore emocje. Oczywiście najwięcej nerwów kosztują samych maturzystów, a także ich rodziny. I chociaż tak naprawdę sam egzamin nie decyduje o tym, jak będzie wyglądało późniejsze życie, to na wiele spraw ma wpływ – w tym przede wszystkim na możliwość dostania się na uczelnie wyższe.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała dokładne dane odnośnie do tego, jak w tym roku spisali się maturzyści w poszczególnych powiatach naszego województwa. W skali całego regionu maturę zdało 79,7% uczniów przystępujących do egzaminu, natomiast w skali kraju 80,5%. Jaworzno uplasowało się mniej więcej w połowie stawki, ze zdawalnością na poziomie 77,07. Młodzi jaworznianie okazali się lepsi od swoich rówieśników z m.in. Sosnowca (75,43%), Piekar Śląskich (75,14%), a także powiatów będzińskiego (71,11%) czy częstochowskiego (53,23%).

W sumie w Jaworznie na 484 maturzystów świadectwo dojrzałości otrzymało 373 uczniów. W jaworznickich liceach zdawalność była na poziomie 85,32%. Zdecydowanie gorzej poradzili sobie absolwenci techników – spośród nich maturę zdało 64,40% uczniów. Jeżeli chodzi o poszczególne szkoły, to najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza w Jaworznie, gdzie w tym roku maturę zdało aż 98,9% maturzystów. Na drugim miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie (96,7% zdanych matur), natomiast najniższy stopnień podium przypadł Technikum Energetycznemu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie (92%). Najsłabiej wypadło Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „Żak” w Jaworznie, gdzie maturę zdało zaledwie 30% przystępujących do egzaminu.

W tym roku – podobnie jak w poprzednich latach – najwięcej problemów maturzystom sprawiła matematyka. W Jaworznie maturę z tego przedmiotu zdało 70,16% uczniów. Znacznie lepiej młodzi jaworznianie poradzili sobie z językami – zarówno tym ojczystym (maturę z języka polskiego zdało 92,67% maturzystów), jak i obcymi (język angielski – 89,83%, język niemiecki – 83,33%). Maturzyści, którzy w maju nie poradzili sobie z egzaminem, mają jeszcze jedną szansę. W sierpniu odbędzie się bowiem matura poprawkowa.

Tymczasem wszystkim maturzystom, którzy zakończyli egzaminy sukcesem, serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dorosłym życiu!

Najnowsze

To Top