Z miasta

Parking pod halą za dwa złote

Dwie godziny za darmo, a potem każda kolejna godzina za dwa złote – tyle będzie kosztowało pozostawienie samochodu na przebudowanym parkingu pod halą widowiskowo-sportową.

Od kilku miesięcy w centrum Jaworzna w ramach Miejskiego Centrum Integracji Transportu powstaje nowoczesny parking, który częściowo będzie schowany pod ziemią. Miejski Zarząd Dróg i Mostów ujawnił informacje dotyczące jego dostępności dla samochodów, już po zakończeniu prac. Sam parking będzie ogólnodostępny i bezpłatny przez dwie pierwsze godziny. Po ich zakończeniu za każdą kolejną rozpoczętą godzinę trzeba będzie zapłacić symboliczne 2 zł. Takie rozwiązanie jest dość powszechne i stosują je chociażby niektóre galerie handlowe w naszym regionie.

– Parking powstający w ramach Miejskiego Centrum Integracji Transportu ma za zadanie oddać Mieszkańcom dodatkowe miejsca postojowe, ale nie można dopuścić do sytuacji by osoby traktowały to miejsce jako darmowy garaż, gdzie całymi dniami będą stały ich samochody. Dlatego wjazd na parking będzie możliwy po pobraniu biletu uprawniającego do bezpłatnego postoju przez 2 godziny. Po tym czasie będą naliczane opłaty w wysokości 2 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę – wyjaśniają urzędnicy.

Taki system funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku od godziny 6:00 do 18:00. Poza tymi godzinami parking będzie w pełni bezpłatny. Na wjeździe na parking zamontowane zostaną specjalne szlabany a także automatyczna kasa. Z parkingu korzystać będą mogli także taksówkarze, którzy będą mieli możliwość otrzymania karty parkingowej. Po opłaceniu kaucji taka karta upoważni do bezpłatnego korzystania z obiektu, pod warunkiem postoju na odpowiednio oznaczonych miejscach.

MZDiM zapowiada także specjalne ulgi dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. – Jeśli mieszkańcy będą chcieli dostać się do Centrum samochodem po to, by kontynuować podróż komunikacją miejską – jak najbardziej będzie to wspierane i ułatwiane. Osoby, które zostawiając samochód na parkingu, do 15 minut od wjazdu zdeklarują chęć przesiadki na autobus, będą miały możliwość rozliczenia postoju w ramach zakupu dziennego biletu na autobus – deklarują urzędnicy.

W sumie na nowym parkingu przewidziano 92 miejsca parkingowe. Znajdą się także udogodnienia dla wciąż nielicznych aut elektrycznych. Na takie pojazdy czekać będą trzy miejsca do parkowania i dwie darmowe ładowarki.

Foto: MZDiM Jaworzno

Najnowsze

To Top