Z miasta

Szansa na blisko 3 km chodników. Wspólny projekt dla czterech dzielnic

Już w przyszły poniedziałek – 29 lipca – rozpoczyna się głosowanie na projekty w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Potrwa trzy tygodnie – do 19 sierpnia. Tym razem mieszkańcy obrzeżnych dzielnic Jaworzna mają szansę powalczyć o budowę blisko 3 km chodników dla pieszych za 1,8 mln zł. Czy wykorzystają tę okazję i zagłosują solidarnie?

– Mieszkańcy dzielnic w rodzaju Ciężkowic, Jelenia, Byczyny czy Łubowca mają niewielkie szanse, aby w pojedynkę powalczyć o zwycięstwo swego lokalnego projektu. To czysta arytmetyka. Proszę spojrzeć na gęstość zaludnienia i ilość mieszkańców w Śródmieściu czy na Podłężu. Doszedłem do wniosku, że tylko działając razem i realizując wspólny projekt łączący bardziej peryferyjne dzielnice, jesteśmy w stanie konkurować z osiedlami o gęstej zabudowie i przeforsować nasze pomysły – zwraca uwagę radny Mirosław Pieczara z Ciężkowic.

Kierując się wspomnianą arytmetyką i zdrowym rozsądkiem, Pieczara w tegorocznej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego złożył projekt, który uwzględnia interesy mieszkańców Ciężkowic, Byczyny, Jelenia, Szczakowej i Łubowca. Zaproponował budowę blisko 3 km chodników pieszych w tych dzielnicach. Na realizację projektu można uzyskać 1,8 mln zł, pod warunkiem, iż mieszkańcy wspomnianych dzielnic zagłosują nań solidarnie.

– W dzielnicach mamy trochę inne problemy niż w ścisłym centrum miasta czy na osiedlach w rodzaju Podłęża. W tych śródmiejskich lokalizacjach nikt nie musi martwić się o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły czy o wygodę pieszego poruszania się po okolicy – przy ulicach są chodniki. Inaczej jest w dzielnicach. Tu doskwiera nam dotkliwie brak chodników, wąskie pobocza i kwestie bezpieczeństwa na drogach – podkreśla Mirosław Pieczara. – Dlatego powinniśmy postarać się działać wspólnie. Porozumiałem się z radnymi reprezentującymi Byczynę, Jeleń, Szczakową i Łubowiec, ponieważ mamy podobne problemy i razem możemy im zaradzić. Ja podpisałem się pod projektem, ale powstawał on w uzgodnieniu z radnymi: Anną Lichotą, Marzeną Czarny, Tadeuszem Kaczmarkiem i Januszem Papugą. W przyszłych edycjach JBO chcielibyśmy podtrzymywać tę współpracę i razem promować rozwój naszych dzielnic.

Tym razem projekt „Piękniejsze Jaworzno – lepsze chodniki w dzielnicach” zakłada rozbudowę infrastruktury dla pieszych. Nowe chodniki miałyby powstać przy ul. Abstorskich, Jaśminowej, Moździerzowców, Wiosny Ludów, Górników z „Danuty”, Ks. Mroczka, Budowlanej, Ciężkowickiej i wzdłuż Deptaka Krudzielskiego. Łącznie blisko 3 km chodników za sumę 1,8 mln zł.

Przypomnijmy, iż w JBO 2020 zarezerwowano pulę 2,2 mln zł na nowo powstające inwestycje, a dodatkowe 600 tys. na rozbudowę lub modernizację obiektów, które powstały w poprzednich edycjach JBO. Nie ma już podziału na inwestycje „ogólnomiejskie” i „dzielnicowe”, jak było niegdyś. Wszystkie projekty dotyczące nowych inwestycji biorą udział w tym samym głosowaniu. Inicjatywa budowy chodników w dzielnicach konkuruje z 18 innymi.

– Możemy doprowadzić do budowy chodników i poprawy bezpieczeństwa w dzielnicach, w których mieszkamy. Ale musimy w tym celu wspólnie się zmobilizować i wspólnie głosować. A w następnych edycjach również wspólnie określać najważniejsze zagadnienia wymagające poprawy i wspierać się nawzajem – kończy Mirosław Pieczara.

Tutaj do obejrzenia mapy z ulicami na których mają powstać chodniki.

PANEL DO GŁOSOWANIA

 

 

Najnowsze

To Top