Sport i rekreacja

Rusza Tour de Pologne

Już tylko kilka dni dzieli nas od prawdziwego sportowego święta. 3 sierpnia w Krakowie rusza 76. Tour de Pologne, który już we wtorek 6 sierpnia dotrze do Jaworzna.

Ponad tysiąc kilometrów podzielonych na siedem wymagających etapów, kolarze ze światowej czołówki i młode wilczki walczące o miejsce w elicie, a także setki tysięcy kibiców na trasie – tak w skrócie można zaprezentować Tour de Pologne. Największy wyścig kolarski w kraju znalazł już uznanie na całym świecie i budzi ogromne zainteresowanie. Jaworzno w tym roku już po raz piąty będzie mogło uczestniczyć w sportowym święcie. Do Jaworzna kolarze dotrą 6 sierpnia i stąd ruszą na trasę IV etapu z metą w Kocierzy w Beskidach. Etap odbywać się będzie pod hasłem stulecia powstań śląskich. Jest to najdłuższy z wszystkich etapów – liczy sobie aż 173 km. Tego dnia wyścig po raz pierwszy dotrze w góry. Zanim sportowcy dojadą na metę pod hotelem Kocierz, której partnerem jest województwo śląskie, czeka ich morderczy podjazd o nachyleniu około 20%.

W Jaworznie świętowanie związane z Tour de Pologne rozpocznie się na dobrą sprawę już 5 sierpnia. W poniedziałek na Plantach w okolicy wodnego placu zabaw stanie Miasteczko rowerowe, gdzie znajdą się m.in. takie atrakcje jak Mobilne Muzeum Tour de Pologne, Interaktywna makieta Mikro Tour de Pologne czy Strefa Wyzwań. Przez dwa dni w tym miejscu odbywać się będzie wyjątkowy, rodzinny piknik pod nazwą „Wyścig po zdrowie”. Na mieszkańców czekać wiele atrakcji – wszystko w atmosferze najlepszych emocji. Miasteczko TdP będzie można odwiedzać w poniedziałek 5 sierpnia i wtorek 6 sierpnia w godz. od 10.00 do 18.00.

Wystartują z rynku

Najwięcej w Jaworznie działo się będzie we wtorek 6 sierpnia. Już od rana trwać będzie rywalizacja dzieci w ramach Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. Około godziny 10:40 rozpocznie się podpisywanie listy startowej przez kolarzy uczestniczących w wyścigu. Natomiast o godz. 12.00 nastąpi Start Honorowy IV etapu wyścigu i będzie przebiegał m.in. ulicami: Pocztową, Grunwaldzką, Królowej Jadwigi, św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego (pętla honorowa), Kolejową, Leśną, Stanisława Moniuszki, Aleją Józefa Piłsudskiego (gdzie rozpocznie się start ostry), Grunwaldzką, Wojska Polskiego, Martyniaków, Młynarską, Ks. Jana Sulińskiego oraz Celników. Aby zawodnikom i kibicom zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, niektóre ulice zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Najwięcej utrudnień przewidziano w okolicach samego Rynku oraz w Śródmieściu.

Kinder+Sport Mini Tour de Pologne

W tym roku, po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się również Kinder+Sport Mini Tour de Pologne oraz Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup. Młodzi kolarze rozpoczną rywalizację o godz. 9:00 – trasa będzie prowadzić drogami wokół Rynku, z metą na głównym placu miasta. W związku z tym od godziny ok. 8:30 wyłączone z ruchu zostaną ulice: Słowackiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, odcinek Św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi, następnie ul. Królowej Jadwigi, Grunwaldzka w kierunku Pocztowej do Rynku.

Utrudnienia w ruchu

Ograniczenia w ruchu będą wprowadzone w nocy z 5 na 6 sierpnia. Na ul. Pocztowej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania. Nie będzie także możliwości parkowania na parkingach zlokalizowanych przy ul. Narutowicza i Zielonej oraz wzdłuż w/w ulic. We wtorek 6 sierpnia, w dniu wyścigu – od godziny 2.00 całkowicie z ruchu wyłączony zostanie Rynek Główny, od godziny 6.00 ulica Pocztowa, Zielona, Biała od skrzyżowania z ul. Sądową do Narutowicza, ul. Narutowicza oraz Zagłoby na całej długości za wyjątkiem dojazdu mieszkańców do posesji, ponadto od godziny ok. 8:30 wyłączone z ruchu zostaną ulice: Słowackiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, odcinek Św. Wojciecha do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi, następnie ul. Królowej Jadwigi, Grunwaldzka w kierunku Pocztowej do Rynku. Zakaz parkowania będzie obowiązywał wzdłuż ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (od ul. Św. Wojciecha do ul. Słowackiego) i wzdłuż ul. Słowackiego. Na ulicach Białej oraz Krzywej w dniu wyścigu zostanie odwrócony ruch dla pojazdów. Na pozostałych ulicach, przez które przebiega trasa wyścigu, ruch zostanie zamknięty ok. godz. 11.40. Dokładne wyłączenia i objazdy kursów autobusów będą dostępne na stronie www.pkm.jaworzno.pl oraz na przystankach. Czasowych utrudnień należy spodziewać się na całej trasie wyścigu oraz drogach krzyżujących się z trasą peletonu. Ograniczenia w płynności ruchu potrwają do ok. godz. 12.45.

W ostatnich latach Tour gościł a Jaworznie cztery razy. W 2014 roku kolarze przejechali przez miasto w drodze do Katowic. Dużo więcej emocji towarzyszyło edycjom imprezy z 2015, 2017 i 2018 roku, kiedy to na rynku zlokalizowany był start etapów wyścigu. Warto dodać, że w ubiegłym roku Jaworzno uznane zostało przez organizatorów za najpiękniejsze miasto startowe.

Najnowsze

To Top