Bezpieczeństwo

Oznakuj swój rower

W związku z dużą popularnością programu – „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower” już po raz kolejny jaworznianie będą mieli okazję oznakowania swoich jednośladów. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia.

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Oprócz samego nadania „numeru rejestracyjnego”, każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji – plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie niepełnoletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:

  • z przodu – w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

  • z tyłu – w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,

  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kolejne terminy znakowania rowerów:

  • 5 sierpnia 2019 r. w godzinach 10.00 – 14.00 Jaworznickie Planty rejon Miasteczka rowerowego Tour de Pologne

  • 9 września 2019 r. w godzinach 14.00 – 18.00 parking przy budynku Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie

Najnowsze

To Top