Sport i rekreacja

Letni raport ligowy

Piłkarska Ekstraklasa wystartowała już jakiś czas temu, do gry powoli wracają też zespoły z niższych lig. Wśród nich do walki o ligowe punkty przystąpią ligowe ekipy z Jaworzna, które latem intensywnie pracują.

Wyjątkowo dużo działo się latem w zespołach z Jaworzna. Jesienią kibiców z naszego miasta czeka sporo emocji i meczów na wysokim poziomie. Na pewno warto będzie zaglądać na stadiony i wspierać lokalne ekipy walczące o lepsze jutro dla jaworznickiej piłki.

Marząc o awansie

Ubiegły sezon po raz kolejny najwyżej z wszystkich zespołów z Jaworzna zakończyła Szczakowianka, która dosłownie o włos przegrała walkę o awans do IV ligi. Jaworzniccy Drwale latem mocno się zbroili i budowali kadrę, która powinna być jeszcze silniejsza niż wiosną. Do zespołu dołączyli głównie zawodnicy ograni w wyższych ligach, tacy jak Grzegorz Fonfara czy Mateusz Śliwa z Gwarka Tarnowskie Góry, Igor Szopa z Górnika Wojkowice czy Marcin Smarzyński z Warty Zawiercie. Już w meczach kontrolnych zespół prezentował się nieźle, zaliczając w sumie trzy zwycięstwa i dwie skromne porażki z wyżej notowanymi rywalami.

Po reformie rozgrywek w śląskim ZPN okręgówka powinna zyskać na atrakcyjności. Latem w klubach z sosnowiecko-katowickiej Zina Klasy Okręgowej trwało prawdziwe transferowe szaleństwo. Kluby masowo wręcz sprowadzały zawodników z wyższych lig – także takich, którzy ogrywali się w Ekstraklasie. Na boiskach dzięki temu kibice będą mogli zobaczyć takich graczy jak Grzegorz Fonfara, Seweryn Gancarczyk, Krzysztof Markowski czy Sebastian Dudek. Już teraz mówi się o tym, że to może być najsilniejsza okręgówka w skali całego kraju. Szczakowianka pierwszy mecz o punkty rozegra już w sobotę, kiedy to na wyjeździe zmierzy się z Cyklonem Rogoźnik.

Biało-Zielone poszukiwania

Także w najbliższy weekend walkę o ligowe punkty rozpocznie Victoria 1918, grająca na co dzień w wadowickiej okręgówce. Biało-Zieloni szukają cały czas pomysłu na siebie i wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach będą się chcieli opierać w dużej mierze na młodzieży. Do składu zespołu podchodzić należy zresztą z dużą ostrożnością. Kadra drużyny zdaje się nieco słabsza niż w minionej rundzie, ale może to być bardzo złudne. W meczach kontrolnych Victoria raczej nie błyszczała, zaliczyła trzy porażki i jedną wygraną z niżej notowanym rywalem. Świetnie za to wypadła w pierwszym meczu o stawkę, kiedy to w Pucharze Polski rozbiła 5:1 Wisłę Jankowice. Zespół latem opuściło kilku ważnych zawodników na czele z bramkostrzelnym Kamilem Majką czy doświadczonym Jakubem Bujakiewiczem. Skład uzupełnili głównie młodzi piłkarze i dopiero czas zweryfikuje to, jak poradzą sobie w realiach ligi okręgowej. Pierwszy mecz ligowy Victoria rozegra już 10 sierpnia, a na kibiców czekać będzie prawdziwy hit. Na Krakowską przyjedzie bardzo silna ekipa z Chełmka, która przetestuje formę podopiecznych trenera Kijewskiego.

Rezerwiści na start

Ciężkowianka przeżywa prawdziwy rozkwit i można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach rozdaje karty w chrzanowskiej A klasie i zawsze liczy się poważnie w walce o awans. W najbliższym sezonie Ciężkowicki Walec będzie miał aż dwie seniorskie ekipy, bowiem do rozgrywek w B-klasie zgłosił swój zespół rezerw. Rezerwiści pod wodzą trenera Andrzeja Majki staną się bezpośrednim zapleczem pierwszej drużyny i pozwolą ogrywać się kolejnym zawodnikom.

Tego lata Ciężkowianka pracuje wyjątkowo intensywnie i ma już za sobą kilka meczów kontrolnych. Po wygranej 6:5 z Błyskawicą Myślachowice przyszły przegrane ze Zgodą 1:4 i Niwami Brudzowice 3:8. W miniony weekend Ciężkowicki Walec zagrał też mecz o stawkę, ale niestety w pucharowym starciu uległ Polonii Luszowice 1:2, odpadając z dalszej rywalizacji. – Okres przygotowawczy był bardzo rozbity ze względu na okres urlopowy. Choć trenowaliśmy trzy razy w tygodniu i graliśmy mecze dwa razy w tygodniu, to z powodu wakacji spora była rotacja zawodników na treningach i meczach. Na szczęście mamy jeszcze dwa tygodnie do ligi, więc już w spokoju popracujemy nad dyspozycją – mówi trener Wojciech Tomasiewicz. Przed startem rozgrywek Ciężkowianka planuje rozegrać jeszcze jeden mecz kontrolny. Zmagania o punkty podopieczni trenera Tomasiewicza rozpoczną dopiero 24 sierpnia, w pierwszej kolejce będą bowiem pauzowali. Na początek czeka ich domowe starcie z Wolanką Wola Filipowska. W ten sam weekend do walki przystąpić powinni też rezerwiści, którzy na wyjeździe zagrają z Polonią Luszowice.

Mała rewolucja w Byczynie

Wyjątkowo dużo zmian nastąpiło latem w Zgodzie Byczyna. Po trzech latach spędzonych w sosnowieckiej Patrick A klasie, drużyna powróciła pod skrzydła chrzanowskiego podokręgu i tamtejszej A klasy. To oznacza, że w najbliższych miesiącach kibiców czekać będą małe derby miasta z Cieżkowianką. Jak wyjaśniają działacze, decyzja o przenosinach miała kilka powodów. Wśród nich kluczowe były bliższe wyjazdy, a co za tym idzie także nieco niższe koszty utrzymania zespołu. Na razie Zgoda uzyskała pozwolenie na grę w ramach chrzanowskich rozgrywek na jeden sezon, ale możliwe, że idąc śladem innych zespołów z Jaworzna, pozostanie tam na dłużej.

Byczynianie w sezonie 2019/20 zagrają pod wodzą nowego szkoleniowca, który lada dzień zostanie przedstawiony przez Zarząd. Tymczasem piłkarze z Byczyny mają za sobą pierwsze sparingi, w których m.in. ulegli 1:3 MKS-owi Libiąż i pokonali 3:1 Błyskawicę Myślachowice. Nowy sezon Zgoda rozpocznie 17 sierpnia wyjazdowym starciem z Wolanką Wola Filipowska.

Najnowsze

To Top