Z miasta

Świąteczna defilada wojskowa w Katowicach

W tym roku obchody święta Wojska Polskiego w naszym regionie będą wyjątkowo huczne. W czwartek 15 sierpnia w Katowicach odbędzie się wielka defilada „Wierni Polsce”.

Defilada „Wierni Polsce” to kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w Katowicach przedefiluje blisko 2600 żołnierzy – pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych. Odbędzie się pokaz statków powietrznych, a także współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego.

Z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego na mieszkańców Katowic oraz gości czeka wyjątkowe widowisko. W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 poddziałów kompanii reprezentacyjnych, 60 pocztów sztandarowych. Defilować będą także formacje proobronne, klasy mundurowe i pododdziały uczelni wojskowych. Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej pojawi się również najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W paradzie kołowej przejedzie ponad 185 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej zobaczymy 60 statków powietrznych.

Defilada w Katowicach rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

W pieszej części defilady zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej, pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie, oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

Utrudnienia w ruchu

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte następujące ulice w Katowicach:

· ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską

· Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka

· Rondo im. gen. Jerzego Ziętka

· ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka

· Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda

· Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)

· Tunel pod Rondem (w dwie strony)

Także PKM Jaworzno informuje o zmianach w kursowaniu autobusów. Od godz. 19:00 w dniu 14 sierpnia (środa) do godz. 18:00 w dniu 15 sierpnia (czwartek) obowiązywać będą następujące zmiany w organizacji komunikacji miejskiej:

  • Linia A

Zamiennie za przystanek KATOWICE ALEJA KORFANTEGO obsłużony zostanie przystanek zastępczy KATOWICE MICKIEWICZA.

Wyłączone z obsługi zostaną przystanki: KATOWICE STREFA KULTURY i KATOWICE ZAWODZIE WALERIANA.

  • Linia E

Zamiennie za przystanek KATOWICE ALEJA KORFANTEGO obsłużony zostanie przystanek zastępczy KATOWICE MICKIEWICZA.

W kierunku centrum Katowic linia obsłuży dodatkowo przystanek KATOWICE SZKOLNA.

Wyłączony z obsługi w obu kierunkach zostanie przystanek: KATOWICE STREFA KULTURY.

  • Linia J

Zamiennie za przystanek KATOWICE ALEJA KORFANTEGO obsłużony zostanie przystanek zastępczy KATOWICE MICKIEWICZA.

W kierunku centrum Katowic linia obsłuży dodatkowo przystanek KATOWICE SZKOLNA.

Wyłączone z obsługi zostaną przystanki: KATOWICE STREFA KULTURY NOSPR i KATOWICE STREFA KULTURY.

Przystanek KATOWICE WILHELMINA SKRZYŻOWANIE w kierunku centrum Katowic obsługiwany będzie w zastępczej lokalizacji na ul. Krakowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Lwowską.

Przystanek KATOWICE WILHELMINA SKRZYŻOWANIE w kierunku Jaworzna obsługiwany będzie w zastępczej lokalizacji po zachodniej stronie ul. Lwowskiej przy zjeździe na ul. Bagienną.

Gdzie najlepiej oglądać defiladę?

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Urząd Miasta w Katowicach rekomenduje widzom ustawiać się na trasie przemarszu defilady (poza wyłączonymi strefami – tj. m.in. trasa przemarszu oraz rondo włącznie z przejściami podziemnymi) – a więc:

  • Chodnik wzdłuż ulicy Roździeńskiego (od strony północnej – tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki – do skrzyżowania z ul. Olimpijską;

  • Plac pod Spodkiem;

  • Aleja Korfantego – chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) – aż do Pętli Słonecznej.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu osoby przemieszczające się na kierunkach np. od/do dworzec PKP <-> plac pod Spodkiem powinny skorzystać z rekomendowanych obejść. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte dla ruchu ulice (tj. Al. Korfantego i Al. Rozdzieńskiego):

  • Kładka nad Al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR

  • Przejście podziemne pod Al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki

  • Przejście podziemne pod Al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem

  • Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga – wyżej wymienione przejścia mogą być czasowo (na ok. 30 minut) zamykane. Jednocześnie opisane przejścia (w tym kładka nad Al. Roździeńskiego) – będą służyły wyłącznie do przechodzenia – nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Najnowsze

To Top