Z miasta

Święto plonów na rynku

Zakończenie przez rolników zbioru plonów na przełomie lata i jesieni tradycyjnie świętowane jest podczas dożynek. W Jaworznie ta tradycja jest wciąż żywa, a miejskie święto plonów tym razem odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia.

Dożynki to ludowe święto, które w Polsce jest obchodzone od około XVI wieku, chociaż najprawdopodobniej swoimi korzeniami sięga średniowiecza, a być może nawet czasów przedchrześcijańskich. Jest to swego rodzaju podziękowanie z udane zbiory i zarazem prośba o pomyślność kolejnych. Dożynki zwykle obchodzone są na progu jesieni i wieńczą żniwa, pozwalając rolnikom na odpoczynek po trudach włożonych w zbiory.

W Jaworznie co prawda nie ma już tak wielu rolników, jak jeszcze przed kilkunastoma laty, tradycje ludowe wciąż są jednak bardzo żywe. W niedzielę 25 sierpnia mieszkańcy miasta podczas dożynkowej zabawy podziękują za tegoroczne żniwa. Całe święto jak zwykle rozpocznie uroczysta Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Następnie uczestnicy wydarzenia w uroczystym pochodzie z orkiestrą dętą udadzą się na jaworznicki rynek, gdzie zaplanowano okolicznościowy program. Podczas imprezy będzie można bliżej zapoznać się z obrzędami dożynkowymi, spróbować domowego chleba i wypieków, a także zobaczyć wystawy m.in. wieńców dożynkowych, maszyn rolniczych, Jaworznickiego Koła Pszczelarzy, Ogrodów Działkowych oraz Koła Łowieckiego „Kozioł” w Jaworznie. Na scenie wystąpią jaworznickie zespoły śpiewacze, a na wieczór przewidziano zabawę przy muzyce na żywo.

Na tegoroczne dożynki zapraszają: Prezydent Miasta, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Rolnicy oraz Miejski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Miejskie dożynki, to nie jedyna rolnicza impreza, jaka w najbliższym czasie odbywać się będzie w Jaworznie. 8 września w Byczynie dobra zabawa czekać będzie na mieszkańców podczas dzielnicowych dożynek organizowanych przez Klub Niko MCKiS. Od godziny 15:00 na uczestników czekać będzie sporo atrakcji. Na początek na byczyńskim rynku odprawiona zostanie msza święta. Potem w programie przewidziano m.in. występy dzieci, młodzieży i dorosłych z miejscowych placówek, pokaz rękodzieła artystycznego, kiermasz wyrobów artystycznych. Warto te dwie niedziele spędzić na dobrej zabawie i przy okazji podziękować rolnikom za trud jaki wkładają w swoją pracę.

Program Dożynek Miejskich 2019:

godz. 15.00 – Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny,

godz. 16.00 – Uroczysty przemarsz uczestników z udziałem orkiestry dętej na Rynek,

godz. 16.30 – Ceremoniał dożynkowy,

godz. 16.45 – Okolicznościowy program artystyczny,

godz. 19.00 – Zabawa przy muzyce na żywo.

Najnowsze

To Top