Sport i rekreacja

Jaworznicka piętnastka coraz bliżej

Już tylko kilka dni pozostało do jednej z największych sportowych imprez w Jaworznie. 31 sierpnia na trasę ruszą zawodnicy rywalizujący w 24. Międzynarodowym Biegu Ulicznym na 15 kilometrów. Dzień później szansę na sprawdzenie się będą miały dzieci, dla których Miejskie Centrum Kultury i Sportu przygotowało prawdziwy Festiwal Biegania.

Popularna jaworznicka „piętnastka” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przyciąga biegaczy z całej Polski, a także zza granicy. Organizowana nieprzerwanie od 1996 roku impreza zyskała już swoją renomę i doceniania jest przez zawodników i ekspertów zajmujących się biegami.

Podobnie jak przed rokiem, sercem wydarzenia stanie się Stadion Miejski przy ul. Krakowskiej. Tam zlokalizowany zostanie zarówno start jak i meta wyścigu. Dzięki zapleczu obiektu biegacze będą mieli optymalne warunki, by przygotować się do startu, a potem odpocząć po zaliczonym biegu. Główna trasa licząca sobie 15 kilometrów rozpoczyna się właśnie na Stadionie Miejskim i następnie ulicami Śródmieścia i Skałki dociera w okolice ronda Kaczyńskich blisko Geosfery, by zatoczyć pętlę i powrócić do punktu wyjścia. Liczne podbiegi, duża różnica wzniesień i upalna aura, jaka często towarzyszy biegowi sprawia, że jest on dość trudny nawet dla doświadczonych biegaczy i wymaga sporego samozaparcia.

W ostatnich latach organizatorzy utworzyli także drugą – krótszą trasę rekreacyjną – liczącą sobie 9 km. Dzięki temu także początkujący zawodnicy i liczni amatorzy mogą powalczyć o jak najlepszy wynik. Oba biegi przyciągają wielu mieszkańców Jaworzna, ale nie brakuje też biegaczy z zagranicy, w tym nawet z dalekiej Kenii. Na początku tygodnia lista startowa liczyła już niemal 500 zawodników, a pewnie jeszcze dołączą kolejni. Zapisy internetowe biegaczy potrwają jeszcze tylko do 23 sierpnia. Opłata dla osób, które zarejestrują się elektronicznie, wynosi zaledwie 40 zł. W przypadku, jeżeli limit biegaczy nie zostanie wyczerpany, będzie można jeszcze zarejestrować się w dniu imprezy. Wówczas opłata startowa będzie wynosić 60 zł. Na uczestników biegu czekać będzie pakiet startowy w postaci dyplomu, koszulki, medalu i numeru startowego. Biuro zawodów będzie czynne od godziny 12:00, biegacze na trasę ruszą punktualnie o 16:00. Około 18:30 planowane jest wręczenie nagród.

Uczestnicy biegu będą walczyli o jak najlepsze miejsce w siedmiu klasyfikacjach wiekowych mężczyzn i w pięciu klasyfikacjach wiekowych kobiet. Podobnie jak w minionych latach, organizatorzy przewidzieli także oddzielną kategorię dla mieszkańców Jaworzna, osobną dla kobiet i mężczyzn. Najlepsi biegacze mogą jak zawsze liczyć na nagrody finansowe – na zwycięzcę głównego biegu czeka 1400 zł nagrody.

Dzieci na start

Zmagania dorosłych biegaczy budzą oczywiście ogromne emocje, ale sportową postawę warto kształtować od najmłodszych lat. Dlatego MCKiS przygotował także imprezę dla wszystkich chętnych dzieci, które chcą spróbować powalczyć o jak najlepszy wynik. Ze względu na ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się coroczny Bieg Dzieci, impreza organizowana jest dzień później niż dorosły bieg. Tym razem Festiwal Biegania dla dzieci do lat 14 odbędzie się w niedzielę 1 września na Stadionie Miejskim. Oprócz nowej lokalizacji organizatorzy zdecydowali się wprowadzić kilka nowości. Zmieni się m.in. system pomiaru czasu zawodników. Dzieci otrzymają numer startowy ze specjalnym chipem elektronicznym, który należy zwrócić po przybyciu na metę. Nowy będzie także system zapisów i startów, który prowadzony będzie według specjalnego harmonogramu. Dzieci rywalizować będą w sześciu kategoriach wiekowych. Osobno prowadzone będą klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców. W zależności od wieku młodzi biegacze będą mieli do pokonania dystanse różnej długości. Najmłodsza kategoria ruszy na trasę o godzinie 15:00 i potem mniej więcej co godzinę będą startowały kolejne grupy. Wszyscy uczestnicy biegu muszą posiadać zgodę od rodzica lub opiekuna prawnego. Zapowiada się weekend pełen sportowych emocji i warto przyjść na stadion i zmierzyć się ze swoimi słabościami, lub przynajmniej kibicować zawodnikom na trasie.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze

To Top