Kultura i rozrywka

Muzyczna jesień w Archetti

13 października rusza XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowany w przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. W tym roku w jego ramach odbędą się aż 32 koncerty, a jeden z nich 17 października zawita do Jelenia do Centrum Kultury Archetti.

Jesień w naszej strefie klimatycznej, mimo że zwiastuje nadejście zimy, kojarzona jest z feerią barw, ciepłem i słońcem. Czasem jednak tłem dla wolnych popołudni jest zimny wiatr i padający deszcz. Jaworznickie Archetti ma do zaoferowania wydarzenia na każdą pogodę i potrafi rozjaśnić nawet najbardziej szary dzień. 17 października o godzinie 17.00 do siedziby Archetti w Jeleniu zawita duet Bartłomiej Fraś & Gabriela Stanisz, którzy zaprezentują swoje umiejętności w ramach festiwalowego cyklu „Silesia prezentuje”

Bartłomiej Fraś jest studentem w klasie skrzypiec prof. dr hab. Szymona Krzeszowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Objęty jest programem stypendialnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie ma główne nagrody konkursów skrzypcowych „Młody Paganini” w Legnicy, im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, „Talenty Skrzypcowe 2017” w Poznaniu, a także Enkor International Competition w Londynie. Pianistka Gabriela Stanisz kształci się w katowickiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Wojciecha Świtały. Również jest stypendystką Ministerstwa Kultury, a jej gra została doceniona na szeregu polskich i zagranicznych konkursów, na których Gabriela zdobywała laury (Rzym, Konin, Rzeszów, Żagań, Jasło). Współpraca młodych muzyków zaowocowała nagrodami na konkursach kameralnych w Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi.

Podczas recitalu w Jaworznie Gabriela i Bartłomiej wykonają trzy utwory, wśród których znajdziemy kompozycje Franza Schuberta, Eugene Ysaye oraz Ludwiga van Beethovena. Młodzi artyści zaprezentują się w duecie, a także będziemy mieli okazję usłyszeć skrzypce solo.

Oprócz wrażeń słuchowych, na wszystkich, którzy zdecydują się zawitać do Jelenia, czekać będą także atrakcje wizualne. Niejednokrotnie inspiracją do napisania utworu stawało się doznanie kompozytora, zasłyszana opowieść, a często też zobaczony obraz. Doskonałym dopełnieniem pięknych dźwięków będą wspaniałe prace malarskie, które oglądać będzie można w ramach wernisażu towarzyszącego koncertowi, pod nazwą „Pejzaże polskie okiem wybitnych malarzy polskich i zagranicznych”. – Dzieła artystów, którzy na co dzień goszczą w najbardziej znanych galeriach, zawitają tym razem do naszych murów, aby cieszyć oczy pięknem barw i fascynować spojrzeniem malarzy na świat. Serdecznie zapraszamy na ucztę dla oczu i uszu – z pewnością ten koncert na długo zostanie w Państwa pamięci – zapewniają przedstawiciele Archetti. Warto jeszcze dodać, że wstęp na tę prawdziwą ucztę dla zmysłów będzie darmowy. Początek koncertu w Centrum Kultury Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1 zaplanowano na czwartek 17 października na godzinę 17:00.

Najnowsze

To Top