Kultura i rozrywka

Rusza święto teatru

Jesień w Jaworznie od lat upływa pod znakiem kultury i spotkań z teatrem na wysokim poziomie. W czwartek 17 października rusza już 28. edycja jaworznickich Spotkań Teatralnych.

Teatr Sztuk, który jak zawsze zaprasza na całą imprezę, tym razem postawił na dużą różnorodność i każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. W sumie organizatorzy przygotowali cztery przedstawienia, z czego aż trzy wystawione będą premierowo. Spektakle oglądać można będzie codziennie od czwartku do niedzieli o godzinie 18:00.

Pierwszego dnia na miłośników teatru czekać będą „Wdowy” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka. Sam autor napisał ją po tym, gdy z powodu ciężkiej choroby trafił do meksykańskiego szpitala i nadał jej dość osobisty ton. Ta czarna komedia, przepełniona momentami dość absurdalnym humorem, porusza w przystępny sposób tematykę egzystencjalną i wzbudzając śmiech, skłania też do refleksji nad życiem i jego kruchością.

W piątek na scenie zobaczyć będzie można spektakl Teatru Rozrywki i Formacji Artystycznej Kandyd 2 „Arcydzieło na śmietniku”. Sztuka Stephena Sachsa pozornie dość minimalistyczna, porusza głębsze kwestie niż na pozór mogłoby się wydawać. Zderzenie ludzi z dwóch odrębnych światów dostarczy wielu niejednoznacznych sytuacji. Przedstawienie gwarantuje nie tylko kilkadziesiąt minut inteligentnej rozrywki, proponuje również szczyptę refleksji na temat samotności człowieka i znaczenia sztuki w życiu. W jaworznickiej wersji tego spektaklu na deskach Teatru Sztuk zobaczymy Elżbietę Okupską i Dariusza Wiktorowicza.

Sobotni wieczór przeniesie nas w czasy II Wojny Światowej. A to za sprawą sztuki „Upalny Dzień” Janusza Wasylkowskiego w reżyserii Dominika Sochy. Co może wyniknąć ze spotkania niemieckiego oficera z Polakiem wziętym do niewoli? Czy w realiach wojennych możliwa jest prawdziwa przyjaźń? Sztuka zachęca widza do refleksji nad bezsensem wojny i nieodwracalnych konsekwencji wynikających z działań wojennych – unicestwiania rodzin, relacji, społeczności, aż wreszcie utraty ludzkiego życia. Jest też swego rodzaju artystyczną formą uczczenia pamięci o ofiarach II Wojny Światowej.

Niedziela utrzymana będzie z kolei w nieco bardziej klasycznym stylu. Tym razem artyści zaprezentują spektakl „Ich czworo” na podstawie utworu Gabrieli Zapolskiej, w reżyserii Kamila „Bzyka” Bzukały. „Ich czworo” to jeden z najpopularniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, który swoją premierę miał w 1907 roku i cały czas gości na scenach, zachował bowiem swoją uniwersalność. Sama autorka określiła swoje dzieło mianem „tragedii ludzi głupich w III aktach”. Dramat Zapolskiej to studium upadku więzi międzyludzkich, a także słabości poszczególnych bohaterów, które pchają ich ku katastrofie.

Program XVIII Spotkań Teatralnych:

  • 17 października (czwartek) 18.00:

„Wdowy” S. Mrożka – spektakl teatralny w reż. Kamila Bzyka Bzukały. Wystąpią: Joanna Skalińska, Melania Jura, Kacper Staszek, Maciej Pierzchała, Kamil Bzukała

bilety 25 zł

  • 18 października (piątek) 18.00

„Arcydzieło na śmietniku” – spektakl Teatru Rozrywki i Formacji Artystycznej Kandyd 2. Wystąpią: Elżbieta Okupska i Dariusz Wiktorowicz

bilety 50 zł

  • 19 października (sobota) 18.00

„Upalny dzień” J. Wasylkowskiego – spektakl teatralny w reż. Dominika Sochy. Wystąpią: Dominik Socha i Maciej Pierzchała

bilety 25 zł

  • 20 października (niedziela) 18.00

„Ich czworo” G. Zapolskiej – spektakl teatralny w reż. Kamila Bzyka Bzukały. Wystąpią: Aleksandra Kujawa, Tomasz Zieliński, Magdalena Kuźnik, Joanna Blachura, Joanna Skalińska, Kamil Bzukała

bilety 25 zł

Bilety na wszystkie spektakle nabyć można w w Teatrze Sztuk oraz przez internet na KupBilecik.pl.

Najnowsze

To Top