Bezpieczeństwo

Ratownicy górniczy uczą dzieci jak ratować życie

Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i jak skutecznie zareagować w stresującej sytuacji, aby skutecznie wezwać pomoc – tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół podstawowych podczas lekcji pokazowych przeprowadzonych przez ratowników górniczych z TAURON Wydobycie.

Tym razem czynności ratujących ludzki życie uczyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21. w Jaworznie. Najmłodsi uczyli się resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz całościowego podejścia do poszkodowanego. Ratownicy pokazali uczniom jak poprawnie wezwać pomoc oraz jak reagować w sytuacjach stresowych, by szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Na fantomach najmłodsi mogli sami spróbować swoich sił i sprawdzić nabytą wiedzę w praktyce.

– Dla dzieci takie lekcje są szczególnie potrzebne. Dzięki nim od najmłodszych lat oswajają się z ważnymi tematami. Musimy dbać o to, aby pierwsza pomoc była czymś naturalnym. Największym błędem świadków wystąpienia u kogoś nagłego zatrzymania krążenia jest brak podjęcia działań resuscytacyjnych. Jestem pewien że, dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobywanym na takich szkoleniach, nawet najmłodsi będą mogli podjąć odpowiednie działania ratujące życie, bo stanie się to ich naturalnym odruchem – mówi Paweł Barański, ratownik z Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski.

Lekcja przygotowana przez ratowników górniczych towarzyszyła tegorocznym inicjatywom w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, obchodzonego 16 października.

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca obchodzony jest od 2013 roku. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca.

Najnowsze

To Top