Z miasta

Jaworzno chomikami… biegające?

Forma chomika gotowa – teraz tylko trzeba zrobić odlew

Chomiki w Jaworznie mają się coraz lepiej. Właśnie dzięki staraniom urzędników otrzymują ponad 176 tysięcy złotych! Tyle wynosi dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Powstaje też pomnik chomika, komiks z jego przygodami i może już wkrótce ktoś złoży im wizytę…

 

Będzie kasa?

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansuje kwotą w wysokości 176 940 zł zadanie pn. „Ochrona chomika europejskiego w Jaworznie – etap III”. Planowany koszt zadania wynosi 257 050 zł. W ramach zadania do 2021 roku w naszym mieście minimum 50 chomików zostanie objętych ochroną poprzez pozyskanie i wsiedlenie. Realizując zadanie Gmina nie tylko suplementuje populację chomika europejskiego w Jaworznie, ale też dba o poprawę jego warunków siedliskowych, monitoruje populację, prowadzi badania genetyczne oraz działania promocyjno-edukacyjne zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Chomik jak drwal

Chomik powoli staje się symbolem naszego miasta – niedawno w Internecie pojawiły się zdjęcia powstającej figurki chomika. Chociaż norki chomików są w okolicy Jeziorek, to pomnik naszego puchatego przyjaciela stanie na byczyńskim Rynku. Czyżby chomik, jak mieszkańcy Jeziorek też przywędrował przez pola do Dudka? Mieszkańcy Byczyny i Jeziorek na pewno zrozumieją o co chodzi. Chomik będzie też edukował najmłodszych – pod koniec roku zostaną wydrukowane komiksy, których głównym bohaterem jest chomik. Do najmłodszych trafi 2000 komiksów na temat smogu i 1000 komiksów o walorach przyrodniczych Jaworzna.

Chomik imigrant?

Nasze miasto nie zamyka się tylko na swoje chomiki – możliwe, że wkrótce będą miały towarzystwo. Jesteśmy chętni przyjąć do nas osobniki, które muszą wyemigrować na czas budowy drogi ekspresowej S7 Kraków-Warszawa. Firma Sweco Engineering z Krakowa zwróciła się do Gminy Miasta Jaworzno z propozycją, a nasz Wydział Ochrony Środowiska wyraził chęć czasowego przygarnięcia zwierząt. Teraz czekamy… na ewentualny przyjazd chomika i to, co z tego pobytu tutaj wyniknie…

Najnowsze

To Top