Kultura i rozrywka

Jazzowe Zaduszki po raz siódmy

Tylko nieco ponad tydzień dzieli nas od kolejnej edycji jaworznickich Zaduszek Jazzowych organizowanych przez „eM Band” Orkiestrę Rozrywkową Miasta Jaworzna. Tym razem w sali koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie wystąpi Grażyna Auguścik w towarzystwie Wojciecha Myrczka.

Już po raz siódmy eM Band zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki na jazzowy początek listopada. Grażyna Auguścik, która zaprezentuje się jaworznickiej publiczności, uchodzi za jedną z najciekawszych postaci światowej sceny jazzowej. Jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Od lat 90. mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMARecords. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem. Jej kariera usłana jest kolejnymi sukcesami. Debiutowała jako wokalistka w 1977 na festiwalach piosenki w Toruniu i w Opolu, gdzie w 1979 zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów. W 1981 zdobyła nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz na festiwalu jazzu tradycyjnego „Złota Tarka” w Warszawie. W roku 1998 płyta „Pastels” zrealizowana wspólnie z Bogdanem Hołownią uznana została przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku. Następny album „Fragile” znalazł się na prestiżowym TOP 20 JAZZ ALBUMS roku 2000. Wśród projektów zainspirowanych muzyką klasyczną, etniczną i latyno-amerykańską jej zainteresowania sięgają również do londyńskiej „underground music”, gdzie uznawana jest za zjawisko samo w sobie. Pięciokrotnie uznana została za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum, a każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Nowe projekty oczekiwane są z dużym zainteresowaniem zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków na całym świecie.

Scenicznym partnerem Grażyny Auguścik będzie tym razem dobrze znany jaworznickiej publiczności Wojciech Myrczek. Muzyk jest laureatem wielu prestiżowych nagród (I miejsce oraz nagroda publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013, Grand Prix w konkursie „Jazz Voices 2011”, I miejsce w konkursie „Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu” w 2007 roku). W swojej karierze współpracował z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Serafińską, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Występował m.in. na festiwalach „The Hague Jazz” (Holandia), „BlueBoat” (Niemcy), Zamojskim Festiwalu Kultury im. Marka Grechuty czy Green Town of Jazz w Zielonej Górze. Jego śpiew cechuje z jednej strony przywiązanie do jazzowej tradycji, a z drugiej nowoczesne podejście do instrumentu, jakim jest ludzki głos. W 2010 roku nagrał album „Wojciech Myrczek Quintet – We’ll Be Together Again”.

Zaduszki Jazzowe w tym roku odbędą się 2 listopada godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym. Bilety w cenie 40 zł dostępne nabyć można na portalu kupbilecik.pl, a także w Klubie Relax na Niedzieliskach.

Najnowsze

To Top