Z miasta

Zmiana czasu na zimowy

W nocy z soboty na niedzielę czeka nas tradycyjna zmiana czasu z letniego na zimowy. Tym razem zegarki przestawiamy godzinę wstecz.

Od niedzieli (27 października) w Polsce obowiązywać będzie czas zimowy. Z tego powodu w nocy wskazówki zegarków należy przesunąć z godziny trzeciej na drugą, dzięki czemu można będzie spać godzinę dłużej.

Pomysł zmiany czasu już w XVIII wieku wysunął Benjamin Franklin, po raz pierwszy w życie zostało on jednak wprowadzony dopiero podczas I wojny światowej. W 1916 roku w Niemczech po raz pierwszy przesunięto godziny na zegarach. W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-1949 i 1957-1964. W 1977 roku zmiany wprowadzono już na stałe.

Zmiany czasu są raczej negatywnie przyjmowane przez społeczeństwo, a od kilku lat toczona jest debata na temat rezygnacji z niej. W marcu Parlament Europejski w Strasburgu poparł projekt regulacji, które miałyby znieść na terenie Unii Europejskiej zmiany czasu. Projekt dyrektywy zakłada, że po raz ostatnio czas zmieniony zostanie w 2021 roku. Każdy kraj UE może zdecydować o swojej strefie czasowej. Większość krajów – w tym także Polska – chciałyby przyjąć czas letni, ale przedstawiciele kilku państw, głównie z północy kontynentu, optuje za czasem zimowym.

Najnowsze

To Top