Sport

Październikowy przegląd sportowy

Tegoroczny październik powoli dobiega końca, ale zostanie zapamiętany na długo przez kibiców. Sukcesy armwrestlerów, przedstawicieli sztuk walki i piłkarzy Szczakowianki dostarczyły wielu pozytywnych emocji sympatykom lokalnego sportu.

Tytani znów na podium

Jaworzniccy siłacze z klubu MCKiS Tytan po raz kolejny potwierdzili, że nie bez powodu zalicza się ich od ścisłej krajowej czołówki w siłowaniu na rękę. Podczas rozgrywanego w Redzie jubileuszowego XX Pucharu Polski w Armwrestlingu zawodnicy Tytana sięgnęli aż po 28 medali indywidualnych i trzy drużynowe. Jaworznianie swoją dominację potwierdzili szczególnie podczas zmagań w kategorii Open. Lucjan Fudała po raz kolejny już okazał się najlepszy w rywalizacji na prawą i na lewą rękę. Co ciekawe w kategorii Open na prawą rękę pozostałe miejsca na podium także obsadzili zawodnicy Tytana – drugi był Tomasz Szewczyk, a trzeci Adrian Zgórzyński. W sumie MCKiS zamknął swój dorobek z 11 złotymi, 10 srebrnymi i 7 brązowymi medalami. W klasyfikacji drużynowej Tytani zdobyli trzy drugie miejsca – wśród juniorów, seniorów i w klasyfikacji Total.

Królowa wciąż w formie

Patrycja Włodarczyk cały czas prezentuje wyśmienitą formę i ewidentnie nie zamierza zwalniać tempa. Jaworznianka, która w tym roku była ambasadorką Silesia Marathonu znów pokazała się z jak najlepszej strony. Największy maraton w naszym regionie przyciągnął tym razem niemal 1700 uczestników i pod wieloma względami okazał się rekordowy. Jako pierwszy na mecie zameldował się Kenijczyk Kipmoletich Evams Tamui, który z czasem 2 godziny 21 minut i 37 sekund ustalił nowy rekord całej imprezy. Patrycja Włodarczyk nie zdołała tym razem obronić pierwszego miejsca i dała się wyprzedzić dwóm niesamowitym Kenijkom, ale i tak stanęła na najniższym stopniu podium. Jaworznianka na metę dobiegła z czasem 2 godzin 59 minut i 2 sekund. Oprócz trzeciego miejsca wśród kobiet dało jej to 2. w swojej kategorii i niesamowite 34. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Waleczna mistrzyni

Jedną z bohaterek całego Jaworzna okazała się Joanna „Panda” Gabryluk, która zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w Ju Jitsu Ne Waza w kategorii U21 powyżej 70 kg. Zawodniczka Sparty Jaworzno na turniej do Grecji jechała z dużymi nadziejami i potem już na macie potwierdziła swoje ambicje. W drodze do finału pokonała trzy konkurentki, a w decydującym starciu nie dała szans reprezentantce Izraela, zwyciężając 12:0. W całym turnieju jaworznicka spartanka nie straciła ani jednego punktu! W listopadzie Joannę Gabryluk czekają zmagania w Mistrzostwach Polski, a pod koniec miesiąca pojedynek o Mistrzostwo Świata i już teraz mocno trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. Start zawodników Sparty w zawodach jest w tym roku dotowany ze środków Urzędu Miasta Jaworzna w ramach zadania „Trenując sporty walki wygrywasz życie”.

Polacy lepsi od Francuzów

W minioną niedzielę (27 października) na hali sportowej na Osiedlu Stałym odbywał się tradycyjny XIV Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Roberta Kopytka. Dzień wcześniej w Galerii Galena odbyła się tradycyjna ceremonia ważenia zawodników. Tym razem Jawor Team mierzył się z ekipą z Francji – Seine Saint Denis. Pięściarze z Paryża wysoko postawili poprzeczkę jaworznianom. Po słabszym początku gospodarze przejęli jednak inicjatywę i zaczęli wygrywać kolejne walki. Ostatecznie Jawor Team nie okazał się zbyt gościnny i pokonał gości z Francji 10:8

Bezlitośni Drwale

Szczakowianka nie zwalnia tempa na swojej drodze w stronę IV ligi. W październiku jaworzniccy Drwale wygrali wszystkie ligowe mecze, demolując kolejnych rywali. W czterech meczach podopieczni trenera Pawła Cygnara strzelili aż 24 bramki. W miniony weekend Biało-Czerwoni przed własną publicznością bez najmniejszego wysiłku rozgromili 6:1 Orła Mokre. Drwale cały czas pozostają liderem ligi okręgowej i mają już osiem punktów przewagi nad drugim zespołem w tabeli. Na dodatek jaworznianie świetnie radzą sobie też w rozgrywkach pucharowych. Biało-Czerwoni wyeliminowali dwóch kolejnych rywali – w tym IV-ligową Przemszę Siewierz – i awansowali do wielkiego finału, który na wiosnę zostanie rozegrany na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. W najbliższej kolejce w niedzielę Drwale na wyjeździe zagrają z wiceliderem – Tęczą Błędów.

Kryzys Biało-Zielonych

W dużo gorszych nastrojach są ostatnio kibice Victorii 1918. Biało-Zieloni przegrali trzy mecze z rzędu i chociaż zajmują bezpieczne miejsce w środku tabeli, to ani z gry, ani z wyników nie mogą być zadowoleni. W ostatniej kolejce Victoria przespała pierwszą połowę i nieoczekiwanie dała się zaskoczyć beniaminkowi z Libiąża. Co prawda w drugiej połowie udało się zdobyć dwie bramki, ale trzy punkty wyjechały z Jaworzna. W najbliższej kolejce Biało-Zielonych czeka wyjazdowe starcie z Babią Górą Sucha Beskidzka. Rundę jesienną Victoria zakończy 10 listopada domowym meczem z Tempem Białka.

Lider utracony

Po dobrym początku sezonu Zgoda ostatnio nieco spuściła z tonu i nie zdobywa już tak regularnie punktów. W październiku byczynianie zaliczyli 2 porażki, remis i tylko jedną wygraną. Kosztowało ich to utratę fotela lidera na rzecz Wolanki, którą co ciekawe prowadzi jaworznicki trener – Sebastian Paluch. W ostatniej kolejce Zgoda mierzyła się ze Startem Kamień. Do przerwy nic nie zwiastowało katastrofy – a na tablicy wyników widniał remis. Po wznowieniu gry Zgoda wyszła nawet na prowadzenie za sprawą trafienia Zielińskiego, ale potem już do siatki trafiali wyłącznie gospodarze. Ostatecznie Start wygrał 4:2, a Zgoda spadła na drugie miejsce w tabeli. W najbliższej kolejce Żółto-Zieloni będą pauzowali, ale już 9 listopada w Byczynie czekają ich domowe derby z Ciężkowianką, które zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Początek meczu derbowego zaplanowano na godzinę 13:00.

Konsekwentnie do przodu

W miarę zadowoleni po ostatnich spotkaniach mogą być sympatycy Ciężkowianki. Ciężkowicki walec co prawda w ostatniej kolejce przegrał 0:1 z SPRiN-em Regulice, ale ostatnio krok po kroku piął się w górę tabeli. Ciężkowiczanie w październiku wygrali dwa spotkania i zdołali zremisować na wyjeździe z silnym Fablokiem Chrzanów. Obecnie zajmują 6. miejsce w tabeli, ale tracą tylko trzy oczka do podium. Do rozegrania pozostały im jeszcze dwie ligowe kolejki. Już w najbliższą sobotę o 13:30 w Ciężkowicach podejmować będą bardzo silną ekipę Startu Kamień. W chrzanowskiej B klasie coraz lepiej radzą sobie także rezerwiści Ciężkowianki. Podopieczni trenera Majki wygrali dwa ostatnie spotkania, zaliczając dość hokejowe rezultaty. Po domowej wygranej 4:1 z Górnikiem Siersza przyszedł czas na wyjazdowy wiktorię 6:2 z Tempem Płaza. Rezerwiści zajmują 9. miejsce w tabeli, a w niedzielę w ostatniej kolejce o 13:30 podejmować będą u siebie zespół Ruchu Młoszowa.

Porażki koszykarzy

Po trzech z rzędu zwycięstwach na początku sezonu, ostatnio jaworzniccy koszykarze znaleźli godnych siebie przeciwników i zaliczyli dwie porażki. W ostatniej kolejce Sokoły na wyjeździe mierzyły się z bardzo solidną ekipą AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice. Jaworznianie nie przestraszyli się wyżej notowanych rywali i na przerwę schodzili prowadząc 34:29. Niestety w dwóch kolejnych kwartach katowiczanie zdecydowanie już dominowali i ostatecznie to oni wygrali całe spotkanie 83:70. MCKiS zajmuje obecnie 6. miejsce w tabeli II ligi i traci zaledwie dwa punkty do podium. Już 2 listopada Sokoły po raz kolejny zagrają przed własną publicznością. O godzinie 17:00 w hali na Osiedlu Stałym podejmować będą ekipę MKKS Rybnik.

Siatkarze bez punktów

Ostatnio nie najlepiej wiodło się także jaworznickim siatkarzom, którzy mimo ambitnej walki przegrali trzy ostatnie spotkania. W ostatniej kolejce MCKiS przed własną publicznością mierzył się z zespołem Politechniki Lublin. Dobry początek i wygrany pierwszy set dawały nadzieje na korzystny wynik. Niestety w kolejnych trzech setach lepsi okazali się goście, którzy wygrali cały mecz 3:1. MCKiS po 7 kolejkach ma na swoim koncie 10 punktów i zajmuje 8. miejsce w ligowej tabeli. W najbliższej kolejce na wyjeździe zagra ze Stalą Nysa.

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 21-2019