Z miasta

Biało-Czerwony Dzień Niepodległości

W tym roku mija już 101 lat od chwili, kiedy to po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. Rocznica tego wydarzenia przypomina o trudnej historii naszego narodu i o ofiarach, które trzeba było złożyć, by odzyskać wolność. 11 listopada Jaworzno po raz kolejny stało się biało-czerwone, a narodowe barwy można było dostrzec w każdej dzielnicy. Jaworznianie uroczyście uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Radośnie, kolorowo, ale też z odrobiną zadumy – tak przebiegały tegoroczne jaworznickie obchody Święta Niepodległości. Hasłem naczelnym tegorocznych obchodów były słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, przypomniane przez prezydenta Pawła Silberta: – Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Z zadumą na rynku

Oficjalne miejskie uroczystości, podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczęły się od tradycyjnej mszy świętej w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna odprawionej w kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. Po mszy jej uczestnicy, poczty sztandarowe, delegacje i dziesiątki mieszkańców miasta przeszły w uroczystym pochodzie pod pobliski Pomnik Niepodległości na jaworznickim Rynku. Tę część obchodów zainaugurowało uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał prezydent miasta Paweł Silbert, który przypomniał historię polskich dążeń do odzyskania niepodległości, a także zmagania z kolejnymi zagrożeniami, jakie w XX wieku dotykały naszą ojczyznę. – Czasem z wieloma przeszkodami i mozolnie, wielkim wysiłkiem osiągnęliśmy jako państwo i społeczeństwo przyzwoity poziom rozwoju. Pokonaliśmy niemal zupełnie zmorę bezrobocia i strukturalnej biedy, wyzwolone zostały pokłady ludzkiej inwencji, pomysłowości i pracowitości. Powoli, w wielu dziedzinach życia doganiamy kraje zachodniej Europy, które swój poziom dobrobytu budowały w zupełnie innych, bardziej sprzyjających realiach. Trzeba przyznać, że rozwijamy się nie tylko dzięki naszej ciężkiej pracy, inwencji i kreatywności. Aktywnie i mądrze korzystamy z możliwości rozwoju, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Korzystamy również z poczucia bezpieczeństwa, które gwarantuje Sojusz Północnoatlantycki. Nic z tego nie byłoby jednak dla nas możliwe, gdyby nie postawa wszystkich tych pokoleń polskich bohaterów, walczących z zaborcami, bolszewikami, nazistami i komunistami – słusznie zauważył prezydent. Prawdopodobnie żyjemy obecnie w najlepszych możliwych czasach. Mamy ogromne możliwości i niezliczone drogi rozwoju. Możemy cieszyć się wolnością, bez strachu wyrażać swoje opinie i zażywać swobody, o którą walczyły i nie zaznały jej, minione pokolenia. I sądzę, że mamy moralne wobec nich zobowiązanie, by to robić! W hołdzie dla nich nasze narodowe święto obchodźmy z radością, również w rodzinnym gronie, czy z przyjaciółmi, nigdy nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy – podsumował.

Kolejnym punktem obchodów był specjalny program poetycko-muzyczny, przygotowany przez artystów z Teatru Sztuk. Była okazja do muzycznych wzruszeń, a całość utrzymana była w bardzo gustownym podniosłym charakterze, pozbawionym jednak zbędnego patosu. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły pod Pomnikiem Niepodległości kwiaty. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli władz miasta z prezydentem i radnymi, władz wojewódzkich na czele z wicemarszałkiem sejmiku – Dariuszem Starzyckim, nowo wybranych parlamentarzystów – posła Wojciecha Saługi i senator Joanny Sekuły, delegacji szkół, placówek oświatowych, licznych instytucji, a także samych mieszkańców, którzy zapragnęli uczcić pamięć o bohaterach. O godzinie 12:00 miał miejsce jeszcze jeden sympatyczny akcent. Jaworzno bowiem włączyło się w akcję „Niepodległa do Hymnu”, a jaworznianie na rynku raz jeszcze wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jaworznickie obchody Święta Niepodległości w obiektywie – fotogaleria

Nagrody dla jaworznian

Po oficjalnych uroczystościach na rynku obchody przeniosły się do siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam przedstawiciele władz miasta spotkali się z kombatantami, a także uroczyście wręczono Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. W tym roku nagrody z rąk prezydenta miasta Pawła Silberta i przewodniczącego kapituły Łukasza Kolarczyka odebrali Natalia Urant i Sławomir Śląski.

Nagroda ta przyznawana jest już od kilku lat i promuje zdolnych jaworznian, których działalność sławi miasto, także poza jego granicami. W obecnej edycji w sumie złożono 19 wniosków, z których kapituła wybrała dwa. Za osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę otrzymał Sławomir Śląski – doktor sztuki, grafik, projektant, plakacista, kustosz wystaw, angażujący się w pracę dla jaworznickich jednostek kultury, takich jak Muzeum Miasta Jaworzna oraz Teatr Sztuk. Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej, plakatu, identyfikacji graficznej, tworzeniem wystaw plenerowych i ekspozycji muzealnych oraz wystawiennictwem. Sławomir Śląski jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej oraz pomysłodawcą, autorem i kuratorem wystaw czasowych oraz 15 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Katowicach, Tarnowskich Górach, Austrii, Toszku, Ustroniu, Chorzowie, Tychach, Zabrzu oraz Jaworznie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, ściśle współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, jest również wykładowcą akademickim propagującym wśród swoich studentów ideę dobrego dizajnu. Podczas procesu twórczego nie zapomina o dbałości o funkcjonalność i trafność przekazu, nie zatracając swojego świeżego spojrzenia i co wydaje się najważniejsze – pasji.

Z kolei w dziedzinie upowszechniania kultury doceniono malarkę Natalię Urant, która tworzy unikalną techniką malowania kawą i herbatą. Artystka była pomysłodawczynią ogólnopolskiego konkursu malarsko – hafciarskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie „Pędzlem, nitką, dłutem malowane”. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów malarskich. Za swoją działalność artystyczną otrzymała liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy: m.in. I miejsce: w konkursie organizowanym przez Ambasadę Meksykańską w 2013 r. w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym ”Mieszkam w Beskidach” w 2012 r. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kwiaty Polskie na Mazowszu” w 2013 r. w konkursie „Świętokrzyski Czar” w 2012. Otrzymała dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury oraz Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury 2018 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i w upowszechnianiu kultury. Jest autorką programu telewizyjnego „Pasją nakręceni”, promującego utalentowanych ludzi z pasją. Natalia Urant współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie prowadzi warsztaty z malowania kawą z dziećmi i młodzieżą.

Takie nagrody świetnie wpisują się w obchody Święta Niepodległości. Warto bowiem pamiętać, że w czasach gdy Polski nie było na mapach, to właśnie artyści i twórcy dbali o to by polska kultura przetrwała, a tożsamość narodowa mogła się rozwijać. Władze Jaworzna dobrze o tym wiedzą o rokrocznie doceniają zdolnych twórców, by zachęcać ich do dalszego działania. Laureatom tymczasem wypada pogratulować dotychczasowych osiągnięć i życzyć kolejnych sukcesów.

Najnowsze

To Top