Z miasta

Na Pieczyskach powstanie nowe osiedle? Ruszają konsultacje w sprawie osiedla Silo

Gdy na początku roku firma Slag Recycling z Krakowa zapowiedziała budowę imponującego nowoczesnego osiedla na terenie dawnej cementowni na Pieczyskach, wiele osób traktowało te plany z dużym przymrużeniem oka. Tymczasem w tym tygodniu ruszają konsultacje społeczne, a cały projekt nabiera coraz bardziej realnych kształtów.

Pogranicze Pieczysk i Szczakowej lata świetności ma już dawno za sobą. Po upadku dużych zakładów przemysłowych w tamtym rejonie obie dzielnice mocno podupadły i popadały w zapomnienie. Co prawda w ostatnich latach okolice Pieczysk dzięki dużej dostępności terenów zielonych i bliskości takich miejsc jak chociażby Park Gródek, zaczęły zyskiwać na atrakcyjności, to wciąż jednak nie cieszą się najlepszą opinią.

Wszystko to ma się zmienić za sprawą nowego inwestora. Firma Slag Recycling należąca do brytyjskiej grupy kapitałowej St. Paul’s Developments, doświadczonej w projektach rewitalizacji terenów poprzemysłowych, chce na niemal 20-hektarowym terenie po dawnej cementowni wybudować zupełnie nowe osiedle. Za opracowanie efektownego projektu Silo odpowiada także nieprzypadkowa firma. Biuro architektoniczne Horizone Studio ma w swoim portfolio wiele oryginalnych i nagradzanych projektów – takich jak chociażby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy zespół budynków Textorial Park II w Łodzi.

Osiedle Silo ma stać się ekologiczną dzielnicą na miarę XXI wieku. – Projekt osiedla Silo inspirowany jest skandynawską stylistyką, w której nowoczesność jest w zgodzie z naturą. Z założenia ma dominować szkło, drewno, cegła, tynki mineralne o jasnych barwach. Proste formy, zarzeźbione elewacje, nieregularne podziały okienne nadadzą całości dynamiki i jednocześnie elegancji. Chcemy, aby przyszli mieszkańcy mogli sami decydować, z jakich materiałów dostępnych z palety rozwiązań chcą skorzystać. Dzięki temu domy nie będą takie same, co nie znaczy, że spójna stylistyka zostanie przez to zaburzona, wręcz przeciwnie – zapowiadają inwestorzy.

Osiedle Silo ma być zasilane czystą energią czerpaną ze źródeł fotowoltaicznych oraz ze spalania biomasy powstałej ze ścieków produkowanych przez mieszkańców. Budynki będą wykonane w technologii pasywnej, na retencyjnych zielonych dachach zostanie zainstalowany system odprowadzania deszczówki, która trafi do lokalnych zbiorników wodnych. Dla mieszkańców posiadających auta elektryczne przewidziano miejsca parkingowe wyposażone w infrastrukturę do ładowania baterii. Projekt obejmuje nie tylko budowę nowych mieszkań, ale też obiektów użytkowych. W centralnej części osiedla usytuowane mają być plac targowy, szkoła i dwa przedszkola. Inwestorzy chcą kreatywnie wykorzystać pozostałości po cementowni i zaadaptować je, chociażby na nowoczesne centrum wspinaczkowe. Wokół nich zaplanowano miejski plac wydarzeń oraz wioskę sportową z centrum sportów wodnych i zespołowych, wzdłuż linii kolejowej natomiast zlokalizowano tory lekkoatletyczne, trasy biegowe i parkour, siłownie oraz strefę pikników sąsiedzkich.

Inwestorzy nie zamierzają jednak decydować sami o kształcie osiedla i postanowili dać głos mieszkańcom. Każdy może pomóc znaleźć rozwiązania, które potem mogą współtworzyć całe osiedle. W najbliższych dniach ruszają pierwsze spotkania konsultacyjne. Przedstawiciele dewelopera zapraszają do AquaHotel (ul. Kpt. Karola Pniaka 2) w piątek 15 listopada w godzinach od 17:00 do 20:00 oraz w sobotę 16 listopada od 10:00 do 16:00. Z kolei 18 listopada w godzinach od 17:00 do 20:00 w Teatrze Sztuk odbędzie się spotkanie przeznaczone dla przedstawicieli instytucji kultury, sportu, rekreacji, stowarzyszeń i grup nieformalnych.

– Silo to coś więcej niż tylko i wyłącznie projekt osiedla. To pretekst do wspólnego zaangażowanie i kreowania przestrzeni w Jaworznie. Dlatego też zapraszamy do aktywnego udziału w rozpoczynających się konsultacjach społecznych projektu mieszkaniowego osiedla Silo. Dzięki zebraniu możliwie wielu różnych opinii zdobędziemy wiedzę o potrzebach nie tylko potencjalnych mieszkańców osiedla, ale również wszystkich mieszkańców Jaworzna. Chcemy poznać Wasze opinie, wysłuchać uwag i propozycji oraz rozwiać ewentualne obawy – zapraszają inwestorzy.

Wzorem dla Pieczysk mają stać się takie miasta jak Vancouver, Amsterdam czy szwedzkie Örnsro. -Silo zaprojektowane zostało w taki sposób, aby obecne i przyszłe pokolenia mogły cieszyć się komfortem użytkowania nowej przestrzeni Jaworzna bez negatywnych konsekwencji dla środowiska. Koncepcja zakłada powstanie dzielnicy, w której nowoczesna architektura przeplata się z terenami zielonymi. Zostaną wydzielone przestrzenie prywatne i ogólnodostępne oraz główne strefy funkcjonalne osiedla sprzyjające integracji mieszkańców w różnym wieku, tj. tereny rekreacyjne, sportowe, związane z edukacją i kulturą, wielofunkcyjne place. Dodatkowym atutem miejsca będzie wykorzystanie istniejących zasobów leśnych i wodnych do celów krajobrazowych i rekreacyjnych. Przyjazny klimat zapewni mieszkańcom zdrowe i komfortowe życie – mówi Dominik Darasz, partner biura architektonicznego Horizone Studio, odpowiedzialnego
za opracowanie projektu Silo w Jaworznie.

Na osiedlu Silo docelowo powstać ma około 2 500 mieszkań, w których zamieszka nawet 5000 mieszkańców. Cała inwestycja o wartości około pół miliarda złotych będzie podzielona na etapy, których realizacja potrwa do 2035 roku.

Artykuł pochodzi z gazety: EXTRA 22-2019

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji: tutaj

 

Najnowsze

To Top