Biznes - inwestycje

Mieszkańcy województwa decydują

We wtorek (12 listopada) ruszyło głosowania na projekty zgłoszone w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Mieszkańcy mogą oddawać swoje głosy drogą elektroniczna do końca miesiąca.

Marszałkowski Budżet Obywatelski, o którym pisaliśmy szerzej przed dwoma tygodniami, ruszył już na dobre i właśnie wkroczył w decydującą fazę. Teraz do głosu doszli mieszkańcy, którzy mogą wybierać spośród 85 zgłoszonych projektów. Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa. Każdy z głosujących ma do dyspozycji w sumie cztery punkty – jeden punkt na zadania z puli wojewódzkiej i trzy punkty na zadania z pul podregionalnych.

Całe głosowanie odbywa się elektronicznie za pomocą specjalnego panelu dostępnego pod adresem ebo.slaskie.pl. Sama procedura głosowania jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Po wejściu do panelu można zobaczyć informacje o wszystkich zadaniach. Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe (PESEL, imię i nazwisko, imię matki) oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący, dzięki temu uwierzytelnianie głosowania jest bardzo proste. Jeżeli chcemy zagłosować na zadania ogólnowojewódzkie, jak i podregionalne, to musimy zrobić to podczas jednego logowania. Po oddaniu głosu nasz PESEL przestanie być już bowiem aktywny w systemie – głosowanie „na raty” nie jest więc możliwe.

W sumie w puli wojewódzkiej znalazło się 17 projektów. Z kolei w podregionie obejmującym Jaworzno, głosujący mają do wyboru 14 zadań. Co ciekawe w tej edycji MBO można głosować także na zadania z innych podregionów, niż ten, w którym się zamieszkuje. To oznacza, że mieszkaniec Jaworzna może oddać głos, chociażby na projekty zgłoszone w Katowicach, Gliwicach czy Bielsku-Białej.

W pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest 10 milionów złotych. 2,5 miliona zostanie przeznaczone na zadania z puli wojewódzkiej, a 7,5 miliona na zadania w pulach podregionalnych. W ramach podregionu obejmującego powiat będziński i zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą i Jaworzno do dyspozycji jest 1 125 000 złotych. Ostatecznie wyniki głosowania poznamy jeszcze w grudniu tego roku.

Więcej: bo.slaskie.pl

Polecamy: Ruszyła pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

 

Najnowsze

To Top