Bezpieczeństwo

Dla bezpieczeństwa seniorów

W miniony piątek (15 listopada) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyły się warsztaty w ramach programu „Akademia Bezpieczeństwa”. Podczas spotkania z seniorami przedstawiciele policji, straży pożarnej i Miejski Rzecznik Praw Konsumenta omawiali kwestie bezpieczeństwa.

Osoby starsze to grupa społeczna, która wymaga szczególnej uwagi i zainteresowania. Biorąc pod uwagę powtarzające się przypadki oszustw dokonywanych na szkodę seniorów przy pomocy coraz to nowszych metod, warto stale edukować tę grupę i przypominać im o środkach ostrożności w kontaktach z osobami, których nie znają. Jaworzniccy seniorzy już nie raz udowodnili, że są wyjątkowo odporni na oszustów, a to w dużej mierze zasługa programów profilaktycznych, w których chętnie uczestniczą.

Piątkowe warsztaty organizowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie wraz z Jaworznickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku cieszyły się sporym zainteresowaniem. – Jako policja chcielibyśmy wspólnie upowszechnić takie zachowania, które nie dopuszczą do sytuacji krzywdzenia osób starszych i ograniczą szkodliwe dla nich zjawiska. Ponadto chcemy przypomnieć jak ogromną rolę w prawidłowym życiu rodzin pełnią osoby ze starszego pokolenia, posiadające duże doświadczenie i mądrość życiową, z której mogą korzystać młodsze pokolenia. Uważamy, że każdy z nas może przyczynić się do bezpiecznego życia osób starszych – podkreślają jaworzniccy policjanci.

Przedstawiciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie poruszył tematykę zagrożeń ze strony czadu, który uważany jest za cichego zabójcę. Strażacy przypomnieli o konieczności dokonywania regularnych przeglądów stanu kominów w domach, które minimalizują możliwość zatrucia czadem. Dodatkową atrakcją dla uczestników było losowanie czujki czadu i dymu ufundowanej przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

Miejski Rzecznik Konsumentów pani Krystyna Banasik opowiadała z kolei o bezpieczeństwie w świecie konsumenckim. Poruszyła tematykę nieuczciwych praktyk dotyczących m.in. podpisywania się pod fałszywymi umowami kupna dóbr materialnych czy zawierania umów z firmami telekomunikacyjnymi.

Jak przyznawali uczestnicy spotkania, podczas warsztatów mogli dowiedzieć się wielu ważnych kwestii, na które będą zwracać uwagę w swoim otoczeniu. Bezpieczeństwo seniorów dla nas wszystkich powinno być jednym z priorytetów. Dobra edukacja zdecydowanie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i sprawdza się potem w praktyce, warto w nią więc inwestować.

Najnowsze

To Top