Sport

Weekendowy przegląd sportowy

Za nami bardzo udany weekend w wykonaniu jaworznickich sportowców. Wielki sukces osiągnęła zawodniczka Sparty Jaworzno Joanna Gabryluk, która sięgnęła po Mistrzostwo Świata.

Mistrzostwo dla Spartanki

Joanna Gabryluk, trenująca na co dzień w Sparcie Jaworzno, ostatnio notuje świetną passę. W miniony weekend spartanka sięgnęła po historyczny tytuł i została Mistrzynią Świata Ju Jitsu Ne Waza.

Jeszcze tydzień temu wydawało się, że szanse na medal są zaprzepaszczone. Podczas finału Mistrzostw Polski BJJ w Katowicach popularnej „Pandzie” odnowiła się kontuzja kolana. Jednak szybka pomoc fizjoterapeutów oraz ogromna determinacja pozwoliły zawodniczce znaleźć się w samolocie na najważniejszą imprezę w tym roku. Spartanka dotarła bez przeszkód do Abu Dhabi, gdzie o tytuły walczyła wraz z całą reprezentacją Polski Ju Jitsu z ramienia Polskiego Związku Ju Jitsu. Joanna Gabryluk stoczyła 4 walki w drodze do złota, zdobywając tytuł najlepszej zawodniczki świata w kategorii Ne Waza +70 kg U21. – Cała Sparta jest bardzo dumna z Asi, która od września zdążyła wygrać Mistrzostwo Polski Ju Jitsu, Octopus Cup, Mistrzostwo Europy oraz Wicemistrzostwo Polski BJJ – mówią koledzy „Pandy”. Start zawodników Sparty w zawodach dotowany jest ze środków Urzędu Miasta Jaworzno na realizację zadania „Trenując sporty walki wygrywasz życie”.

Ostatni wyjazd Szczakowianki

Szczakowianka, która już przed tygodniem zapewniła sobie mistrzostwo jesieni, cały czas gra na wysokich obrotach. Jaworzniccy Drwale w miniony weekend rozegrali ostatni w rundzie mecz wyjazdowy i po zaciętym spotkaniu pokonali Niwy Brudzowice 3:2. Mecz toczony był w wyjątkowo szybkim tempie, a oba zespoły wypracowały sobie sporo strzeleckich sytuacji. Wynik spotkania otworzył grający w zespole Niw zawodnik z… Jaworzna – Bartłomiej Kędzierski. Szczakowianka szybko odrobiła straty, a dwa trafienia Marcina Smarzyńskiego wyprowadziły ją na prowadzenie. Po przerwie Paweł Cygnar dołożył jeszcze jedną bramkę, ale to nie był koniec emocji. Niwy szybko zaliczyły kontaktowe trafienie i na boisku do ostatnich sekund toczyła się zacięta walka, z której zwycięsko wyszli jaworznianie. Biało-Czerwoni mają już osiem punktów przewagi nad wiceliderem z Błędowa. W najbliższą sobotę Drwale meczem z Uranią Ruda Śląska zakończą jesienne zmagania. Początek spotkania na Stadionie Miejskim w sobotę o 13:30.

Porażka na własne życzenie

W kiepskich nastrojach po weekendzie mogą być sympatycy jaworznickiego basketu. Koszykarze MCKiS przed własną publicznością nieoczekiwanie przegrali z Pogonią Ruda Śląska. Jaworznianie bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie i dość pewnie wygrali dwie pierwsze kwarty. Na przerwę Sokoły schodziły przy swoim prowadzeniu 50:35 i wydawało się, że rywale nie zdołają już odrobić takich strat. Niestety w kolejnych dwóch kwartach gospodarze zatracili gdzieś swoją skuteczność, a na dodatek zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Ambitni goście wykorzystali to w pełni i w ostatnich minutach spotkania nie tylko dogonili jaworznian, ale też zdołali zapewnić sobie wygraną 79:77. MCKiS po ośmiu kolejkach zajmuje 8. miejsce w ligowej tabeli. W najbliższej kolejce podopieczni trenera Bilińskiego na wyjeździe zagrają z liderem rozgrywek – Wisłą Kraków.

Cenna wygrana siatkarzy

Bardzo dobre spotkanie w weekend rozegrali jaworzniccy siatkarze. Jaworznianie na wyjeździe mierzyli się z silnym zespołem Lechii Tomaszów Mazowiecki. Pierwszy set przebiegał jeszcze po myśli gospodarzy, którzy dość spokojnie wygrali 25:17. Drugi set był już znacznie bardziej wyrównany, jaworznianie co prawda musieli gonić wynik, ale wreszcie w końcówce dopadli do rywali, doprowadzili do remisu 24:24 i wygranej 27:25. Kolejne dwa sety to już bardzo dobra gra jaworznian, którzy szybko wypracowywali sobie przewagę i potem umiejętnie jej bronili wygrywając obie partie po 25:19 i tym samym zwyciężając w całym meczu 3:1. MVP spotkania został wybrany Mariusz Magnuszewski. Komplet punktów pozwolił MCKiS-owi awansować na 7. miejsce w tabeli. Już w środę podopieczni trenera Syguły zagrają przed własną publicznością zaległe spotkanie z Chrobrym Głogów. Początek tego meczu w środę o godzinie 18:30 w hali sportowej na Osiedlu Stałym

I liga Akademii 2012

Także w sporcie młodzieżowym nie brakowało ostatnio emocji. Akademia 2012 świętowała historyczny awans swojego zespołu Młodzików D2 do I ligi wojewódzkiej. Drużyna z rocznika 2008 prowadzona przez Nikodema Motykę i Krzysztofa Bednarka ma za sobą bardzo udaną jesień. Młodzi piłkarze na boisku rywalizowali z takimi ekipami doświadczonymi w szkoleniu młodzieży jak Rozwój Katowice, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec czy Ruch Chorzów. Mimo to, to właśnie jaworznianie okazali się najlepsi i zapewnili sobie cenny awans do wyższej ligi. Gratulujemy sukcesu! Drużyna w tym sezonie występowała w składzie: Mikołaj Zuber, Piotr Dubiel, Jakub Falkowski, Marceli Motyka, Mateusz Radomski, Krzysztof Hołownia, Paweł Ślusarz, Dawid Wojtyra, Karol Kurek, Dawid Stadler, Aleksander Steczek, Filip Osuszek, Adrian Sojka, Dawid Szałański, Igor Piskorz, Sebastian Szymkowiak, Dominik Dobosz, Patryk Sobieniowski, Michał Szczepaniak, Szymon Kasprzyca, Tomasz Sopata, Maksymilian Kosowski, Piotr Truchan.

Dobre występy bilardzistów

Powody do zadowolenia po weekendzie mają także zawodnicy UKS Fair Play, którzy rywalizowali w Narodowym Junior Tourze w odmianę 14/1. Dominik Jastrząb, który pod okiem trenera Bogdana Wołkowskiego przygotowuje się już do Mistrzostw Świata Juniorów rozpoczynających się 21 listopada na Cyprze, pewnie zwyciężył w całym turnieju. Na trzecim stopniu podium znalazł się Sambor Stachowiak. Dobrze zaprezentowali się również Wojtek Głąb i Krzysztof Paliwoda, którzy wyszli z grupy i zagrali w rundzie pucharowej. Swoje zmagania na rundzie grupowej zakończyli Oskar Widacha, Jakub Kraupe, Dominik Regieli i Alicja Ciołczyk.