Sport i rekreacja

Jaworznicka olimpiada dla niepełnosprawnych

W miniony piątek (15 listopada) w hali sportowej na Osiedlu Stałym odbyła się druga Jaworznicka Olimpiada Sportowa dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. Impreza zorganizowana została przez Szkołę Podstawową nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jaworznie we współpracy z Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”. Honorowy patronat nad olimpiadą objęli Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki oraz Prezydent Miasta Jaworza Paweł Silbert.

Tym razem do zmagań przystąpiło ponad 160 zawodników z sześciu miast. Zawodników, opiekunów i wolontariuszy przywitała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Ilona Janus i Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie Irena Wojtanowicz-Stadler, życząc zawodnikom powodzenia.

Dzieci konkurowały między innymi w takich dyscyplinach jak boccia, slalom na wózkach, sprint na wózkach, rzutki czy kręgle. Konkurencje sportowe, w jakich musieli się zmierzyć uczestnicy, zostały podzielone na indywidualne i grupowe. Olimpiada miała na celu między innymi rozbudzanie i popularyzację zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo oraz kształcenie nawyku korzystania z różnych form aktywności sportowo-rekreacyjnej.

W ramach wolontariatu pracowniczego organizację wydarzenia wsparli pracownicy elektrowni i kopalni Grupy Tauron. – To niesamowite, jaką satysfakcję odczuwają ci młodzi ludzie startując w zawodach, często po raz pierwszy w życiu. To tworzy bardzo pozytywną energię, dlatego chętnie angażujemy się w pomoc przy realizacji takich wydarzeń, szczególnie tu w Jaworznie, czyli mieście silnie związanym z energetyką – powiedziała Elżbieta Guzikowska, wolontariuszka z Tauron Wytwarzanie.

Nad bezpieczeństwem rywalizujących zawodników czuwali ratownicy górniczy z Tauron Wydobycie. – Praca ratownika górniczego wymaga ciągłej gotowości do niesienia pomocy drugiej osobie. Pod ziemią mogą liczyć na nas górnicy, a tu na powierzchni także społeczność lokalna. Wolontariat pracowniczy przy tak niezwykłych projektach sportowych jak olimpiada dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo, dodaje każdemu z nas energii i daje dużą satysfakcję – mówi Artur Szlósarczyk, wolontariusz, a zarazem ratownik górniczy z ZG Sobieski Tauron Wydobycie.

Oprócz sportowych zmagań na dzieci i młodzież czekało wiele atrakcji m.in. wielkie maskotki, fotobudki oraz słodki poczęstunek. W przedsięwzięciu tym wzięli także udział jaworzniccy dzielnicowi ze Sznupkiem na czele. Korzystając z okazji aspirant sztabowy Rafał Włodyga, aspirant sztabowy Michał Dziura i sierżant sztabowy Rafał Zdebik, rozmawiali z dziećmi i młodzieżą na temat ich właściwych zachowań podczas zabawy na podwórku, przejazdu samochodem, w kontaktach z obcymi i zwierzętami. Wszyscy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w krótkich prelekcjach, chętnie odpowiadając na pytania policjantów. Niezmiennie, najwięcej radości sprawiły najmłodszym chwile spędzone z niebieską maskotką śląskiej policji. Dzieci chętnie przytulały się do Sznupka i pozowały do wspólnych zdjęć.

Olimpiada pokazała, że wspólna zabawa to najlepszy sposób na integrację. Wspólne przedsięwzięcia dla osób niepełnosprawnych i osób zdrowych to przyczynek do przełamywania barier, pokonywania uprzedzeń i do zawiązywania przyjaźni.

Foto: um.jaworzno/KMP w Jaworznie/Tauron

Najnowsze

To Top