Polecamy

Nowa śmieciowa rewolucja? Gmina przejmie odbiór odpadów

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce zmieni się sposób odbioru odpadów w Jaworznie. Gmina chce zrezygnować z usług firm zewnętrznych i sama przejąć organizację gospodarką odpadami.

Temat odbioru odpadów w mieście od dawna budzi spore dyskusje i emocje. Przez wiele lat odbiorem śmieci w mieście zajmowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, ale przed dwoma laty przegrało przetarg z konsorcjum kilku firm. Do obecnego odbiorcy śmieci zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy mają sporo zastrzeżeń, a latem umowa była nawet o krok o zerwania, gdy konsorcjum zaprzestało wywożenia bioodpadów. Gmina zdecydowała się wziąć sprawę w swoje ręce i sama chce przejąć kwestię odbioru odpadów. Zgodnie z przepisami samorządy mogą zlecić odbiór śmieci zewnętrznym podmiotom i wówczas konieczny jest przetarg zgodny z przepisami o zamówieniach publicznych. Gmina może jednak robić to także własnymi siłami, za pośrednictwem własnej jednostki organizacyjnej i taki właśnie wariant najprawdopodobniej zostanie uruchomiony w Jaworznie.

Wodociągi Jaworzno ogłosiły właśnie przetarg na zakup 22 samochodów do odbioru śmieci. Śmieciarki mają być nowoczesne, napędzane gazem CNG. Zwycięska oferta zostanie wybrana na postawie zarówno ceny, jak i szybkości wykonania zamówienia i długości gwarancji. W ogłoszeniu znalazł się nawet wzór, według jakiego mają być malowane miejskie śmieciarki.

Obecna umowa na odbiór śmieci z włoskim konsorcjum firm obowiązuje do drugiej połowy 2020 roku. Po jej wygaśnięciu to właśnie gmina zajmie się odbiorem odpadów, a całość realizować będą Wodociągi Jaworzno. Najprawdopodobniej spółka korzystać będzie z bazy na Galmanach, która w przeszłości należała do MPO Jaworzno.

Najnowsze

To Top