Edukacja

Miasto wycofuje się z planów reorganizacji szkół

Od kilkunastu dni w Jaworznie toczyła się publiczna, momentami wyjątkowo burzliwa, dyskusja na temat zmian w jaworznickim systemie oświaty i ewentualnej reorganizacji kilku szkół z terenu miasta. Prezydent miasta Paweł Silbert poinformował, że planowane zmiany w sieci szkół zostają wstrzymane.

W piątek przez kilka godzin odbywała się nadzwyczajna sesja rady miejskiej poświęcona sytuacji jaworznickiej oświaty. Podczas niej emocje momentami sięgały zenitu, a głos zabierali zarówno radni, jak i przedstawiciele mieszkańców i uczniów. W poniedziałek prezydent Paweł Silbert podjął decyzję o wstrzymaniu planowanych zmian. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wystosowanego przez prezydenta.

Zdecydowałem o wstrzymaniu planowanych zmian w sieci szkół. Nie zmienia to faktu, że demografia jest bezlitosna, a szukanie racjonalnych rozwiązań w systemie oświaty konieczne. Dotychczasowe propozycje uważam za warte przeanalizowania w przyszłości i pozostaję otwarty na rozmowy o kształcie oświaty w mieście, jednak z poszanowaniem stron i dotychczasowych osiągnięć wszystkich placówek oświatowych.

Obecny stan zatrudnienia personelu oświaty i błyskawicznie rosnące koszty utrzymania szkół mogą wkrótce przekroczyć możliwości finansowe miasta.

Trudno mi się zgodzić z większością podnoszonych argumentów przeciwnych zmianom w sieci szkół. Ubolewam, że przeciwnicy polityczni i media posługują się tym tematem w celu wzbudzania niepokojów społecznych. Nie godzę się na wykorzystywanie dzieci i młodzieży do organizowania wieców i protestów oraz nie akceptuję fali hejtu kierowanej zarówno przeciw mnie jak i mojej rodzinie.

Nie widzę dziś możliwości prowadzenia spokojnych i merytorycznych konsultacji. Zwyciężyły emocje. Eskalowanie nastrojów nikomu nie służy, a w szczególności uczniom, kadrze pedagogicznej i rodzicom.

Komunikat Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta

Najnowsze

To Top