Z miasta

Magia świąt zawita do Jaworzna

Do Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc i w powietrzu coraz bardziej czuć już atmosferę towarzyszącą przygotowaniom do świąt. W Jaworznie grudzień jak zwykle będzie magiczny, a na mieszkańców czekać będzie sporo atrakcji.

Świąteczne przygotowania jak zawsze rozpocznie ulubiony święty wszystkich dzieci – święty Mikołaj. Postać, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, w swoim charakterystycznym stroju zawita na jaworznicki rynek 8 grudnia. Na najmłodszych czeka wieczór pełen atrakcji i świątecznej magii. Święty razem ze swoją świtą na rynku przebywać będzie w godzinach od 16:00 do 19:00. Tradycyjnie podczas jego wizyty na choince zabłysną światełka, a każdy chętny będzie mógł zrobić sobie wspólne zdjęcie z Mikołajem w śnieżnej kuli. Oprócz wizyty na rynku święty Mikołaj odwiedzi w mieście też wiele innych miejsc. Już 5 grudnia zawita do Byczyny, by tam spotkać się z dziećmi podczas imprezy plenerowej. O godzinie 18:00 na byczyńskim rynku zabłyśnie świąteczna bombka, a potem cała impreza przeniesie się do pobliskiego klubu Niko, gdzie trwać będą integracyjne zabawy w świątecznym klimacie. Dzień później świętego Mikołaja spotkać będzie można także m.in. w Szczakowej. Punktualnie o godzinie 17:00 zaprzęg z reniferami i Mikołajem pojawi się przy Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego. Dzieci będą mogły obejrzeć program interaktywny „Pingwiny ze śnieżnej krainy”, a po jego zakończeniu wziąć udział w warsztatach zdobienia pierników i tworzenia bombek. Dodatkowo na wszystkich czekać będzie specjalny mikołajowy FOTOpunkt, a także pyszny poczęstunek w postaci grillowanych jabłek z cynamonem i gorącej czekolady.

Kolejnym punktem przygotowań do świąt w Jaworznie będzie tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Tym razem odbywać się on będzie 14 grudnia. Na rynku od godziny 9:00 czekać będą stanowiska, na których swoje dzieła wystawiać będą uczniowie jaworznickich szkół i członkowie stowarzyszeń. Jak zawsze na tej imprezie będzie się można zaopatrzyć w ręcznie robione ozdoby choinkowe, stroiki, kartki świąteczne, wypieki i wiele innych. Dla wprowadzenia świątecznej atmosfery na scenie swoje umiejętności zaprezentują dzieci i młodzież z jaworznickich szkół. Podobnie jak w poprzednich latach osoby odwiedzające jarmark będą miały okazję do zdobycia żywej choinki.

W ostatnią niedzielę przed świętami, 22 grudnia do Jaworzna po raz kolejny dotrze Betlejemskie Światło Pokoju. Zwyczaj ten swoimi korzeniami sięga 1986 roku, kiedy to w mieście Linz w Austrii po raz pierwszy zorganizowano całą akcję. Od tego czasu każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Do Polski ogień z Betlejem po raz pierwszy dotarł w 1991 roku. Harcerze ten niezwykły symbol pokoju i nadchodzących świąt dostarczają co roku także do Jaworzna. Tym razem Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane mieszkańcom 22 grudnia o 17:00. Będzie to też doskonała okazja do wspólnego kolędowania, a dodatkową atrakcją będzie żywa szopka.

Najnowsze

To Top