Bezpieczeństwo

Profilaktyka dla młodych sportowców

Dzieci i młodzież w dzisiejszych czasach narażone są na wiele niebezpieczeństw. Zwykle potrafią ich unikać, ale czasami potrzebne jest im mocne wsparcie ze strony dorosłych i uwrażliwienie na pewne sprawy. Z takiego założenia wyszli działacze Szczakowianki Jaworzno, którzy razem z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jaworznicką policją zorganizowali program profilaktyczny pod nazwą „Żyję zdrowo, bo sportowo”.

W grupach młodzieżowych Szczakowianki trenuje obecnie wielu młodych adeptów futbolu. To właśnie dla nich udało się w ostatnich tygodniach przeprowadzić na klubowych obiektach ciekawy program profilaktyczny. Na cały cykl składało się kilka spotkań tematycznych, dopasowanych do wieku i potrzeb młodych piłkarzy, a także ich rodziców. Podczas kolejnych zajęć poruszane były m.in. tematy zdrowego odżywiania, przeciwdziałania agresji, uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy zagrożeń, jakie niesie zażywanie tzw. dopalaczy. Dzięki pomocy doświadczonej pedagog, pani magister Dominiki Patrzałek udało się zrealizować kilka spotkań. Pani Dominika przygotowała szereg multimedialnych zajęć, podczas których w przystępny sposób przedstawiła kolejne zagadnienia. Dzieci szybko przyswajały wiedzę i bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, które okazały się ważnym dodatkiem do sportowych treningów.

Bardzo ciekawe zajęcia w ramach programu przygotowała młodsza aspirant Monika Śliwińska z jaworznickiej policji. Obie prowadzące skupiły się wspólnie na temacie narkotyków, dopalaczy, alkoholu i zagrożeń, jakie niesie ich spożywanie i nadużywanie. Po zajęciach z młodzieżą pani aspirant spotkała się także z rodzicami i przedstawicielami klubu. To właśnie bowiem na dorosłych spoczywa spora odpowiedzialność, by chronić dzieci przed niebezpiecznymi substancjami. Podczas spotkania wykorzystana została specjalna walizka profilaktyczna, która ostatnio wspomaga pracę jaworznickich policjantów. W walizce znajdują się atrapy najpopularniejszych narkotyków, a także przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania, przechowywania, dystrybucji i wykrywania narkotyków. Wiele z nich wygląda zupełnie niepozornie, tymczasem może być bardzo groźne. Rodzice sami mogli sprawdzić, jak faktycznie wyglądają narkotyki i na pewno będą jeszcze bardziej czujni w wykrywaniu niedozwolonych środków.

W minioną sobotę (7 grudnia) na zakończenie całej akcji na hali sportowej w Szczakowej rozegrano rekreacyjny Mikołajkowy Turniej Piłkarski. W imprezie udział wzięły dwie drużyny Szczakowianki z rocznika 2010/11, a także zaproszeni goście z Ciężkowianki, Zgody Byczyna i Górnika Jaworzno. Na wszystkich czekała świetna sportowa zabawa. Sama rywalizacja była zacięta, ale liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Na uczestników czekał gorący posiłek i medale za udział. Dodatkowo miasto przekazało dla każdej startującej ekipy piłki. Wszyscy w świetnych nastrojach podsumowali całą akcję profilaktyczną, która okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W przyszłym roku działacze klubowi planują już kolejne zajęcia z profilaktyki, które najprawdopodobniej organizowane będą także we współpracy z lokalną Szkołą Podstawową nr 10, która jest świetnym partnerem dla Szczakowianki.

Najnowsze

To Top