Z miasta

Poznajcie chomika!

Skąd się w ogóle wziął ten pomnik i skąd miasto miało pieniądze? Czemu wygląda tak a nie inaczej? Czemu postawiono go w Byczynie? Jakim cudem 30-centymetrowa figurka wywołała takie zainteresowanie? Dziś postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości i wyjaśnić o co chodzi z tym chomikiem.

W czwartek, 12 grudnia, na byczyńskim Rynku odbyło się uroczyste odsłonięcie pierwszej w Jaworznie (choć zdaniem niektórych mediów – na świecie!) rzeźby chomika europejskiego. Zwierzątko to ma się u nas dobrze, a Miasto dba o jego ochronę. Intronizacja chomika odbyła się w udziale przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej z Byczyny. Zanim ich oczom ukazał się pomnik, miały okazję wziąć udział w quizie o chomikach i porozmawiać na temat tego zwierzątka. Wydarzenie odbyło się dzięki zaangażowaniu szkoły, przedszkola, Klubu Niko i niezawodnej radnej Anny Lichoty.

Oceniamy po wyglądzie

Chomik z rynku w Byczynie ma 30 centymetrów, w łapkach trzyma siekierę a na jego głowie jest czapka rogatywka. Nic w jego wyglądzie nie jest przypadkiem – chomik europejski to największy gatunek chomika i faktycznie w pozycji stojącej osiąga wzrost 30-34 cm. Siekiera wprowadza element stylizacji na drwala z herbu Jaworzna, a czapka rogatywka nawiązuje do krakowskich tradycji – skoro nasze gminne zespoły śpiewacze mogą występować w strojach krakowskich, to kto chomikowi zabroni nosić taką czapkę?

Bogaty ten chomik?

Pomnik chomika powstał w ramach projektu dofinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wprawdzie sam pomnik został sfinansowany przez miasto, jednak to właśnie posiadanie wkładu własnego warunkowało uzyskanie dofinansowania z WIOŚ-u. Gdybyśmy nie mieli pieniędzy i nie dali na figurkę chomika, to automatycznie obniżylibyśmy udział własny i proporcjonalnie dwa razy tyle dofinansowania zewnętrznego.

Dlaczego Byczyna?

Dlaczego Byczyna ma byka i chomika a inne dzielnice nie mają żadnego zwierzaka? Lokalizacja figurki nie jest ani przypadkiem, ani tym bardziej faworyzowaniem jakiejś dzielnicy – po prostu ostatnia zachowana populacja chomika europejskiego na terenie naszego miasta mieszka na wzgórzach Byczyny, stąd decyzja że chomik stanął właśnie tam.

Najnowsze

To Top