Sport i rekreacja

Jaworznianie Mistrzami Polski w judo kata

Judo pochodzi z Japonii. Jego twórcą był profesor Jigoro Kano, który zebrał i ulepszył chwyty ju-jitsu nadając im nową formę. Kano usunął z ju-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu wprowadzając nowe, stworzone przez siebie chwyty. Nazwę Judo można tłumaczyć jako „drogę do zwinności”, Ju – zwinnie, Do – droga.

Klub Sportów Walki „Satori” Jaworzno od kilku lat szkoli dzieci i młodzież w dyscyplinie olimpijskiej judo i dzięki systematycznej pracy regularnie zdobywa medalowe pozycje na matach w całym kraju. 8 grudnia w hali sportowej w Radomiu zorganizowane zostały Mistrzostwa Polski Kata w Judo. W turnieju organizowanym przez Polski Związek Judo udział wzięli przedstawiciele klubów z całej Polski w konkurencjach nage-no-kata, katame-no-kata, goshin-jutsu, kime-no-kata oraz ju-no-kata, w tym cztery pary z Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno.

Jako pierwsi na macie w konkurencji nage-no-kata stanęli Arkadiusz Małek i Hanna Kałuża w grupie wiekowej U18 oraz Adela Niciarz i Dawid Machna w grupie wiekowej U13. Młodzi sportowcy z Jaworzna zaskoczyli wszystkich świetnym przygotowaniem do startu i bardzo dobrze zaprezentowali przygotowane układy technik. Rywalizację zakończyli z wysokim wynikiem punktowym i wywalczyli pierwsze historyczne tytuły Mistrzów Polski Judo Kata dla Jaworzna. Po znakomitych startach naszej młodzieży na macie stanęły dwie pary seniorów Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno. Bartosz Machna i Dawid Kajdy rywalizowali w konkurencji nage-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych podstaw rzutów oraz pryncypiów ataku i obrony w pozycji stojącej. Doświadczeni trenerzy kolejny raz pokazali bardzo wysoką formę i stanęli na drugim stopniu podium Mistrzostw Polski Kata w Judo. Drugą parą na macie byli Łukasz Proksa i Marek Tarabura w konkurencji katame-no-kata, która jest praktyczną ilustracją teoretycznych studiów ataku i obrony w parterze. Jaworzniccy szkoleniowcy nie zawiedli i po bardzo udanym występie wywalczyli brązowe medale Mistrzostw Polski Kata w Judo. Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych w zbliżających się zawodach Ju-jitsu oraz Judo.

Zarząd Klubu Sportów Walki „Satori” Jaworzno pragnie podziękować Referatowi Kultury i Sportu Urzędu Miasta Jaworzna za wsparcie, dzięki któremu klub swoją ofertą szkoleniową obejmuje coraz szerszą rzesze sympatyków sportów walki w Jaworznie. Sukces trenerów oraz zawodników z Jaworzna z pewnością będzie zachętą i motywacją dla młodych ludzi, którzy na treningach mogą w koleżeńskie atmosferze podnosić swoje umiejętności w samoobronie i walce sportowej Judo oraz Ju-jitsu. Więcej informacji www.jujitsu.satori.jaw.pl, www.facebook.com/jujitsu.satori.jaw, telefon 502 138 185.

Najnowsze

To Top