Z miasta

Magia świąt zawitała do Jaworzna

Tegoroczny grudzień w Jaworznie okazał się czasem świetnej zabawy i idealnie wprowadził mieszkańców w świąteczny nastrój. W niedzielę (22 grudnia) do miasta dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, którego przekazanie było ostatnim już akcentem przygotowań do Bożego Narodzenia.

To był wyjątkowy grudzień dla wszystkich mieszkańców Jaworzna. Świętowanie w mieście rozpoczęło się już na początku miesiąca. 8 grudnia na rynek zawitał Święty Mikołaj, który spotkał się z dziećmi, zarówno dużymi, jak i małymi, i rozświecił miejską choinkę. Kolejnym ważnym punktem świątecznych obchodów był tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, który tym razem odbywał się w sobotę 14 grudnia. Na rynku swoje stoiska przygotowały jaworznickie placówki oświatowe i lokalne stowarzyszenia, które sprzedawały oryginalne ręcznie wykonane ozdoby. Zdecydowanie było w czym wybierać, a zainteresowanie rękodziełem ze strony mieszkańców okazało się wyjątkowo duże. Na odwiedzających czekało sporo atrakcji i niespodzianek, m.in. kilkadziesiąt pachnących lasem choinek. Podczas Jarmarku mieszkańcy mogli spróbować świątecznych słodkości oraz posłuchać występów artystów z jaworznickich szkół, przedszkoli, placówek kulturalnych i zespołów śpiewaczych. Świąteczne drzewka mieszkańcom wręczała zastępca prezydenta miasta Monika Bryl, życząc rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

W ten sam weekend o dobre humory jaworznian zadbał też Magentowy Mikołaj od Taurona. Przygotowane przez niego prezenty, które z trudem mieściły się w pojeździe, trafiły do dzieci oraz osób starszych i schorowanych. Jednak same prezenty to nie wszystko. Najważniejsze były radość i uśmiechy oraz wspólnota i prawdziwe zaangażowanie w tworzenie świątecznej atmosfery. Impreza pod hasłem Świąteczna MegaMoc ruszyła w piątek 13 grudnia na skwerze przy jaworznickim muzeum. Świąteczna kolejka, iluminacje na fasadzie Muzeum Miasta Jaworzna, fotobudka czy trzygodzinny pokaz rzeźbienia w lodzie to atrakcje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jednak centralnym miejscem przedświątecznego spotkania był specjalnie przygotowany, ogrzewany namiot, gdzie mali artyści z zapałem rysowali kartki świąteczne dla osób samotnych i chorych. Co ciekawe, najbardziej pomysłowe kartki i najpiękniejsze życzenia były wyświetlane na fasadzie muzeum, ku uciesze nie tylko małych twórców, ale wszystkich zebranych. Pierwsze 110 kartek zostało wręczonych podczas spotkania opłatkowego w jaworznickim Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie kartki, jeszcze przed świętami, znajdą swoich odbiorców. – Tauron to energia, dobra energia, którą chcemy się dzielić. Pamiętamy o tych najmłodszych, ale także o osobach starszych, często schorowanych i nierzadko samotnych. Pomysłem na rysowanie kartek i przekazanie ich osobom, którym sprawiają wiele radości, chcieliśmy uwrażliwić wszystkich na potrzeby innych i pokazać, że pomocą może być każdy najdrobniejszy gest zrobiony w kierunku innego człowieka – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. W tym roku Magentowy Mikołaj od Taurona rozdał setki prezentów. Odwiedził domy dziecka, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, stowarzyszenia oraz domy pomocy społecznej. Pojawił się także, choć fizycznie zastępował go Tauronek, na oddziałach pediatrii i chirurgii dziecięcej Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Wspólnie z policyjnym Sznupkiem, rozdali prezenty i dołożyli wszelkich starań, by na buźkach chorych dzieciaków zagościł uśmiech.

Na zakończenie świątecznych przygotowań, do Jaworzna dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło sztafety „Światło, które daje moc…” zaczerpnięte jest z przesłania Papieża Jana Pawła II z czerwca 1979 r.: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”. Harcerze podczas ostatniej sesji rady miejskiej dostarczyli światło władzom miasta. Natomiast w niedzielę na rynku magiczne światło trafiło do mieszkańców. – Przychodzę do Państwa ze światłem, które daje moc. Po raz 29. do Polski dociera betlejemski ogień, dociera również do naszego miasta. To światło nam harcerzom daje odwagę, żeby pełnić swoją codzienną służbę, ale to światło otwiera przestrzeń jedności, pokoju braterstwa wszędzie tam, gdzie zapłonie – mówiła Kinga Jędrzejek Komendant jaworznickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju stało się świetnym pretekstem do wspólnego spotkania na rynku i kolędowania. Mimo nieszczególnie sprzyjającej aury, jaworznianie wspólnie odśpiewali kilka kolęd i wysłuchali okolicznościowych występów, w pełni już wprowadzających w magiczny klimat świąt. Przedstawiciele władz miasta życzyli mieszkańcom spokojnych i wesołych świąt. Naszej redakcji nie pozostaje nic innego jak dołączyć się do tych życzeń i złożyć na ręce wszystkich naszych czytelników najserdeczniejsze życzenia, by te nadchodzące Święta były dla Was czasem spokojnego rodzinnego wypoczynku i napełniły Was wewnętrznym światłem i szczęściem. Wesołych Świąt!

 

Najnowsze

To Top