Zdrowie

Dołącz do DKMS!

W najbliższych dniach jaworznianie będą mieli okazję dać szansę na życie osobom cierpiącym na nowotwory krwi. W weekend wolontariusze DKMS będą rejestrować wszystkich chętnych do dołączenia do grona potencjalnych dawców komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego lub podanie komórek macierzystych z krwi obwodowej – o wyborze metody decyduje lekarz prowadzący przypadek chorego. Nie każdy ma szczęście znaleźć swojego bliźniaka genetycznego, dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób podejmowało świadomą decyzję o rejestracji w bazie DKMS. Dlaczego tak ważna jest świadomość? Żeby czasem nie wycofać się i nie odmówić uratowania komuś życia w chwili, gdy zadzwoni telefon z fundacji o naszej zgodności genetycznej z chorym, potrzebującym pomocy człowiekiem. Podczas Dni Dawstwa będzie możliwość rozmowy z osobą, która oddała szpik kostny ratując życie chłopca ze Szwajcarii. Rozmowa z taką osobą powinna pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji, jak deklaracja zostania dawcą.

Osoby chcące zarejestrować się w DKMS lub wspomóc fundację, mogą to zrobić już w najbliższy weekend. W sobotę 11 stycznia zarejestrować się będzie można w Galerii Galena w godzinach od 12:00 do 20:00. Natomiast w niedzielę 12 stycznia podczas finału WOŚP punkt rejestracyjny będzie zlokalizowany w Szkole Podstawowej nr 11 na Pieczyskach i będzie działał w godzinach 13:00-18:30.

Sama rejestracja nie zajmuje dużo czasu – najpierw należy odpowiedzieć na pytania wolontariuszy (ogólne, dotyczące stanu zdrowia), wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, posługując się otrzymanymi pałeczkami. W przypadku, gdy okaże się, że jest zgodność genetyczna z chorym na białaczkę i można zostać dawcą, przechodzi się podstawowe badania w najbliższej placówce medycznej, a następnie badania rozszerzone w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Tam też przeprowadza się zabieg pobrania, a następnie komórki macierzyste krwi lub szpik zostają przetransportowane do biorcy. W większości przypadków istnieje możliwość spotkania dawcy z biorcą po upływie 2 lat.

Najnowsze

To Top